Na strmém skalisku uprostřed hlubokých lesů na Plzeňsku, nedaleko obce Šťáhlavy, stával kdysi hrad Lopata. Ten sloužil jako sídlo obávaných loupeživých rytířů, kteří v té době plenili zdejší lesy a číhali na kolemjdoucí ženy. Dnes už se do těchto končin nemusíte bát vkročit. Z hradu za staletí zbyla jen zřícenina. A loupeživí rytíři? Ti se rozutekli. Asi se každý chopil své lopaty.
Hrad byl zřejmě založen mezi lety 1367 až 1377 Heřmanem z Litic. Jeho druhým majitelem se kolem roku 1431 stává Habart z Lopaty, loupeživý rytíř a nepřítel husitů. Bojoval proti kališníkům a pustošil celé okolí hradu. Husitští vůdci si nenechali nic líbit a začali hrad dobývat. Loupeživí rytíři v čele s Habartem se z obleženého hradu snažili uniknout. Většina z nich ale byla pochytána, ovšem Habartovi se podařilo uprchnout. Prý se usídlil v jižních Čechách a loupil z hradu Husi.
Za pěkného jarního počasí je na zříceninu Lopata příjemná procházka. Je na trase pěší naučné stezky Františka Xavera France. Na vrcholu skály stojí za povšimnutí panel s vyobrazením, které napovídá, jak asi hrad vypadal.
-božka-
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.