Výstava Praha fotografická 2018 s podtitulem „Praha a její proměny – Z Karlína do Podolí“ vznikla v rámci cyklu Praha dříve a nyní jako připomenutí fotografické kroniky měnících se částí Prahy, kterou již více než deset let skládá práce fotografů při Svazu českých fotografů navazující na fotografie účastníků soutěže Praha fotografická v kategoriích věnovaným městským částem.
V rámci postupující kroniky města byly dosud zpracovány – Karlín, Žižkov, Smíchov, Braník a Podolí, Vršovice, Vinohrady, Letná a Bubny, rozpracovány jsou Střešovice a Hlubočepy. Fotografování probíhá již řadu let pod odborným vedením kunsthistorika a historika architektury Vladimíra Czumala, organizátorkou je Věra Matějů. Na kontě této akce je v letošním roce šestnáct výstav v renomovaných i méně známých galeriích, v Praze, mimo ni i v zahraničí, osm publikací a archiv čítající přes tisícovku fotografií. Jednotlivými workshopy, jak je několikaměsíční působení fotografů v dané oblasti nazýváno, přestože většinou pracují samostatně, prošla již také téměř stovka fotografů, i když mnozí z nich se opakovaně podílejí na zpracování téměř všech zadání. Při větších výstavách se k nim přidávají další fotografové, např. na výstavě Proměny Karlína se připojili fotografové profesionálně dokumentující nové budovy a projekty renovované čtvrti a restaurování jejích památek. K procházkám po vytipovaných lokalitách se zase přidávají i nefotografující zájemci z řad veřejnosti. Poznat historii a vývoj míst je samo o sobě nebývalým dobrodružstvím, které se obráží i ve vzniklých fotografiích, zachycujících současný okamžik jako průsečík minulosti a budoucnosti.
Potřeba fotograficky dokumentovat proměny se týká celé Prahy, což je postupným cílem celého projektu. Pouhá paměť nestačí zachycovat rychlé přeměny a právě tady je fotografie ideálním pomocníkem, nástrojem, partnerem historiků. Dokáže zachytit, co by stálo mnoho slov, navodit atmosféru a vystihnout podstatné. Za objektivem vždy stojí určitý člověk, který podává svědectví nejen o realitě, ale i o svých pocitech. Snaží se naučit diváka rozhlížet se, prohlížet si a především vidět a hodnotit. Projekt umožňuje jak těm, kdo o podobě městských částí rozhodují, tak těm, kteří v měnícím se městě žijí, reflektovat jeho současnou podobu. Rozpoznat úspěchy, uvědomit si problémy, rozlišit silné a slabé stránky překotně se měnící reality. Důležitý je především celek pořízených snímků, svědectví výstav a vydaných publikací. Ten je základem k široce koncipované originální kronice města, neboť fotografování dále pokračuje.
Výběr z pořízených snímků, který představuje tato výstava, se snaží být reprezentativní, nicméně je ovlivněn již hotovými výstavními originály a tisky. Poděkování patří firmě Karlin Group, a.s., která část z nich pro jednu z výstav financovala.
Kurátorka výstavy: PhDr. Věra Matějů
Texty o jednotlivých čtvrtích: PhDr. Vladimír Czumalo
Překlad: Michaela Škodová a Jana Hejsková
Design: Dana Bleyová
Realizace: Gram art
Doplněno výstavou nevidomých sochařů.
místo konání: Staroměstská radnice – Křížová chodba, Rytířský sál, Staroměstské nám. 1, Praha 1
termín: 16. 3. – 28. 4. 2018
otevřeno: denně 10.00–18.00
vstupné: základní 90 Kč, snížené 40 Kč
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.