Meditativní prostor pod otevřeným nebem slyší mnoho tichých příběhů. Křížová cesta moderního člověka v Píseckých horách se stává místem, odkud je lehčí poslat k obloze prosbu a díky.
Na počátku pomyslné cesty stál autorský projekt Obchodní akademie a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Písek, jehož duchovními rodiči se stali zpěvačka Marta Kubišová a prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík. Projekt vychází ze symboliky křesťanské křížové cesty a jejího poselství – čtrnáct bolestí – čtrnáct zastavení směřujících k vrcholu – zastavení naděje.
Studentky a studenti shromažďovali na území celé republiky příběhy lidí z domovů důchodců, věznic, hospiců, dětských domovů a dalších veřejných institucí. Čtrnácti vybraným příběhům pozitivně překonaných bolestí a patnáctému příběhu o naději dal projekt konkrétní podobu a své hlasy jim propůjčili přední čeští herci. Příběhy jsou zaznamenány na CD a budou zpřístupněny prostřednictvím mobilní aplikace. Cesta bolestných kamenů je fyzickým zpřítomněním ideje a hmatatelným završením celého projektu.
Podél trasy měřící 1,5 km a stoupající z lokality U Vodáka malebným prostorem přírodního parku až k Vyhlídce píseckých lesníků pod vrchem Jarník (609 m.n.m.) je umístěno 14 mohutných, 5 – 7 tunových lomových bloků velmi nevšední a rozmanité barevnosti. Kámen zde ztělesňuje břemeno a jeho tíhu, volba tvaru a velikosti balvanů staví na principu vertikality, která člověka přesahuje. Sjednocujícím výtvarným prvkem cesty se stal kruh jako symbol jednoty, absolutna, nekonečnosti a věčnosti. Jeho princip je přítomen v každé z bolestí a vrcholí zastavením Naděje. Tato skulptura se svou podobou z celku vymyká, motiv kruhu ji však s celkem propojuje. Není již břemenem, je příslibem. Jedná se o kruhovou plastiku o průměru 2,5 m vytvořenou z masivních kovových plátů uspořádaných ve čtyřech segmentech, jejichž rozhraní vykresluje v ploše motiv kříže. Její střed je prolomen diskem z matného skla, jímž prochází světlo a který tmavou plochu kovu „rozsvěcuje“, jako naděje blízká na dotek. Povrch kovových plátů nese stopy po více než tisíci vystřílených projektilech – symbolicky jsou tak připomenuty jizvy, které po přestálém zápase zůstávají otištěny v paměti.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.