(595 let)
… omílá dokola nadporučík Mazurek svoji mantru v Černých baronech (ve filmu ztvárněn Josefem Dvořákem). Možná se nechal inspirovat velkým vzorem lidově demokratické armády Janem Žižkou a jeho vojenským řádem.
Vojáci jsou v průběhu staletí pořád stejní a vojenská disciplína a pevné velení jsou půl úspěchu. A tak není divu, že i Jan Žižka někdy v roce 1423 vydává svůj vojenský řád, aby nastavil pravidla a udržel bojeschopnost. Samotný spisek pravděpodobně vznikl na zasedání v Německém Brodě při zakládání tzv. Menšího (Nového) Tábora, bohužel se v originále nezachoval a existuje jen jeho opis z 16. století. Historikové se dnes ale přou o přesné datum vzniku, převládá „jarní“ nebo „podzimní“ verze. Podstatou dvanácti kapitol je souhrn převážně kázeňských pravidel při plnění bojových úkolů, na pochodu a ve strážní službě, o mravním životě vojska, o zbězích a dělení kořisti. Důležitou součástí jsou sankce a důraz na rovnost členů společensky „multikulturního“ husitského vojska, když se několikrát výslovně uvádí „buď kdož buď, kteréhokoliv řádu, žádných osob nevyjímajíce“.
A ohledně vojenské disciplíny má jasno i velký český válečník Švejk, když říká: „Disciplína, vy kluci pitomí, musí bejt, jinak byste lezli jako vopice po stromech, ale vojna z vás udělá lidi, vy blbouni pitomí.“
-babok-
Foto © Wikimedia Commons, Jan Žižka vede polní vojsko (vyobrazení z Jenského kodexu z konce 15. století)
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.