(70 let)
Jednalo se o provokační akci StB v letech 1948–1952 za účelem zlikvidovat komunistické odpůrce. Spadala pod zpravodajskou službu MV a zpravodajský odbor Jindřicha Veselého, přednosty odboru a prvního velitele StB. Autorem akce byl JUDr. Josef Stehlík (vl. jm. Stelzer), velitel oblastní úřadovny StB v Plzni.
Děsuplnou podstatou akce bylo zřízení falešné hranice na domnělé německé straně a fiktivní americké strážnice. Vytipované osoby často vyprovokované agentem StB si s úlevou vychutnávaly dosažené svobody a ochotným „Američanům“ ve snaze podpořit svou žádost o azyl řekly vše. Některým byla žádost zamítnuta, jiné po odchodu ze strážnice přepadla hlídka SNB. Vždy však následovalo zatčení, soud, uvěznění, někdy i trest smrti. Dlouho si však mysleli, že měli jen smůlu. První obětí se stala 23. 4. 1948 rodina Jana Prošvice (1907–1989), českého konstruktéra a zakladatele firmy ESA, pozdější ETA Hlinsko. Krátce po zabavení továrny byl Prošvic zatčen StB, řadu týdnů vyslýchán a fyzicky týrán v pankrácké věznici. Po propuštění jej navštívil provokatér StB Hejný, který rodinu přesvědčoval o emigraci. Nakonec mu rodina uvěřila. Po výslechu na „americké“ strážnici byli předáni do Všerub úřadovně StB, kde jim zabavili peníze, cennosti a převezli je do pankrácké věznice. Prošvic odsouzený k nuceným pracím však dokázal z tábora uprchnout a poté ještě v roce 1948 přejít do Německa. Jeho vilu si o rok později „koupil“ Antonín Zápotocký.
Lucie Sládková
foto © www.minulost.cz, Jaroslav Hakr s „důstojníkem americké CIC“ (1951), jediná známá fotografie dokumentující akci „Kameny“
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.