(105 let)
Kdo by neznal, ba dokonce alespoň jednou neochutnal velmi oblíbenou pochutinu, často tvořící hlavní složku či přísadu sladkých pokrmů, dříve používanou jako platidlo? Řeč je samozřejmě o čokoládě.
Historické počátky čokolády ale rozhodně nezačínaly tabulkou, navíc zabalenou v pěkném obalu. Vše začalo kolem roku 1000 př. n. l., kdy Mayové a Aztékové objevili kouzlo kakaových bobů, které jsou pro pravou čokoládu základem. Tehdy se z nich připravoval kakaový nápoj, ale kakaové boby byly následně od 7. do 16. století používány starými civilizacemi jako platidlo, byly jakýmsi darem od bohů. Nápoj z nich připravovaný pili pouze vyvolení, ale k dnešní horké čokoládě měl velmi daleko pro svou hořkou chuť, dochucovanou kořením.
Novější historie se začala psát až v roce 1517, kdy poslední aztécký vládce Montezuma (vypil až čtyřicet šálků denně) představil oblíbený nápoj domorodců španělskému objeviteli Hernánu Cortésovi, nejslavnějšímu španělskému kolonizátorovi Ameriky. Tomu nejprve nápoj nechutnal, ale slazením medem byla horká čokoláda na světě. Cortés později přivezl kakao a vše pro přípravu hnědého „zlata“ do Evropy, a Španělsko se tak stalo kolébkou evropské čokoládové historie, kde vznikaly první čokoládovny. Během 17. století se z pití horké čokolády stala velmi módní záležitost, jejímž důležitým zlomem v historii čokolády bylo její slazení cukrem. Až do roku 1847 se čokoláda šířila do celého světa pouze v tekutém stavu, pak se objevila první hrudkovitá tabulka čokolády a po 28 letech vznikla první mléčná čokoláda. A co čokoládové pralinky? Na ty jsme si museli počkat až do roku 1913.
Lucas
foto © Wikimedia Commons, Jaroslav Hakr s „důstojníkem americké CIC“ (1951), jediná známá fotografie dokumentující akci „Kameny“
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.