Vydejte se s námi na slavná filmová místa, která znáte ze stříbrného plátna.
Amadeus
Jedno z nejslavnějších děl světové kinematografie, které režíroval Miloš Forman, získalo 8 Oscarů. Film zachycuje osudy geniálního hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Množství scén se natáčelo právě v Kroměříži, zejména v Arcibiskupském zámku. Americký štáb obsadil v roce 1983 zámek na 10 dní. Natáčení provázela přísná bezpečnostní opatření. Někteří obyvatelé a studenti z Kroměříže si zahráli v komparzu, jiní se snažili aspoň potají nakouknout za zámecké zdi a spatřit hollywoodské hvězdy. Možná zahlédli, jak mladý Mozart poprvé potkává Antonia Salieriho, dvorního skladatele na dvoře císaře Josefa II. Navštivte i vy místa, kde si filmový Salieri s hrůzou uvědomil, že talentu mladého Mozarta není schopen konkurovat. Můžete si tady prohlédnout i originální partituru Mozartovy skladby pro dva klavíry.
Další kroměřížské filmové perly
Úchvatné historické kulisy místního zámku a přilehlých zahrad lákají především tvůrce historických velkofilmů. Vznikal zde například dánský snímek Královská aféra v hlavní roli s Madsem Mikkelsenem, francouzský seriál Napoleon s Gérardem Dépardieu nebo příběh o tajné lásce dalšího hudebního génia Ludwiga van Beethovena s názvem Nehynoucí láska. V poslední době se v Kroměříži natáčel i remake slavné Angeliky nebo životopisný dokument o ruské carevně Kateřině Veliké. Z české klasiky je s Kroměříží spojen film Třicet panen a Pythagoras, ve kterém si učitele matematiky s netradičním přístupem k výuce zahrál Jiří Menzel. Ve městě se natáčel i film Filipa Renče Requiem pro panenku nebo pokračování Dědictví s Bolkem Polívkou. Mnoho scén z náměstí i zahrad jste mohli spatřit i v seriálu Četnické humoresky. Dětem se zase vybaví pohádka Peklo s princeznou s Terezou Voříškovou a Jirkou Mádlem. V neposlední řadě se v Kroměříži narodil scenárista a režisér Miloš Macourek, který stojí například za fenomenálními dětskými seriály Arabela nebo Mach a Šebestová.
Třídenní inspirativní program
Užijte si filmovou Kroměříž! Podle přiložené mapy objevujte filmové lokace.
Doporučený čas návštěvy: jaro – léto – podzim
1. den
Příjezd, ubytování, podvečerní prohlídka centra města. Doporučujeme prohlídku Tajemství staré Kroměříže. Koná se v červenci a srpnu každý pátek večer. V Arcibiskupských vinných sklepech ochutnejte mešní víno, které se vyrábí bez jakýchkoliv příměsí. Historie jeho výroby sahá až do doby českého krále Karla IV.
2. den
Dopoledne výstup na zámeckou věž s vyhlídkou na celé město i široké okolí (Hostýnské vrchy, Chřiby), následuje prohlídka Arcibiskupského zámku. Projdete si historické sály, kde ve filmu koncertoval Mozart i Beethoven. Ve filmech se objevily třeba Trůnní, Sněmovní, Lovecký, Manský sál nebo sala terrena. Milovníky umění zde potěší i obrazárna s díly Brueghela, van Dycka nebo Tiziana. Kroměříž je zkrátka spjata s velikány. Po obědě následuje prohlídka Podzámecké zahrady a odpočinek na lavičkách u vody. Součástí precizně upravené zahrady je i minizoo. Mezi návštěvníky se navíc zcela volně pohybují třeba pávi, labutě nebo veverky. V parku je možné využít turistický vláček s výkladem, případně si lze vypůjčit šlapadlo, kánoi, pramici anebo solární loď a vydat se na romantickou projížďku po Dlouhém rybníku v Podzámecké zahradě. Vpodvečer se můžete toulat malebnými zákoutími historického centra, posedět ve stylových kavárnách a restauracích nebo můžete využít místní bohaté kulturní nabídky.
3. den
Po snídani prohlídka Květné zahrady, která představuje vrcholné dílo evropského zahradního umění 17. století, srovnávané se zahradami ve Versailles. Její dominantou je osmiboká rotunda se štukovou výzdobou a jedinečným Foucaultovým kyvadlem, které názorně dokládá otáčení Země kolem své osy. V zahradě se natáčely některé scény Královské aféry nebo Pekla s princeznou. Po obědě si dopřejte stylový zákusek v místní cukrárně, kde mají třeba zmrzlinu Figarova svatba nebo domácí dortíky a zákusky Salieri, Don Giovanni a mnohé další.
Zajímavosti z natáčení
Práce s živými zvířaty bývá pro filmaře vždy nevyzpytatelným oříškem. Snad právě proto zůstala herci Václavu Postráneckému, který v pohádce Peklo s princeznou ztvárnil roli krále Bedřicha, v paměti scéna, kdy se v prvním patře pohádkového královského paláce objeví živý kůň! Aby nepoškodil dřevěné historické parkety, museli filmaři statnému hřebci ušít speciální návleky, které sice záměrně ve filmu nejsou vidět, ale evidentně patří k nezapomenutelným zážitkům celého štábu. Až budete historickými sály Arcibiskupského zámku procházet, zkuste si živého koně mezi honosnými interiéry sami představit…
Vybraná filmová místa
Amadeus (12)
Vše se natáčelo v sálech Arcibiskupského zámku. Například při slavnosti pořádané arcibiskupem ve Sněmovním sále hledá Salieri, kdo by mohl být ten slavný Mozart.
Četnické humoresky (1, 2, 3, 4, 6, 9, 10, 11, 13)
Před Pompejskou kolonádou (1) v Podzámecké zahradě vyznal četník Jarý lásku dceři velitele Arazíma Klaudii. Kousek dál pod mostem (3) se pak společně skrývají před Arazímem, který trénuje v parku.
Královská aféra (12, 14)
V Květné zahradě (14) svádí německý lékař Johann souboj v šermu s dánským králem Kristiánem VII.
Peklo s princeznou (5, 7, 8, 14)
Princezna Anetka (Tereza Voříšková) shodí malého prince Jeronýma (Jiří Mádl) do Chotkova rybníku v Podzámecké zahradě (5).
Nehynoucí láska (12)
Ve Sněmovním sále na Arcibiskupském zámku se koná Beethovenův koncert. Génia ztvárnil Gary Oldman. Ve filmu si zahráli i Česi, například Marek Vašut nebo Jan Čenský.
DOPORUČUJEME
Festival Arsfilm - 9. - 11. října 2015 - mezinárodní tématická veřejná, výběrová soutěž neprofesionálního filmu a videotvorby o umění, animované tvorby, videoartu a experimentů.
Foto z Pohádky Peklo s princeznou - od Bio Illusion
TIC Kroměříž
www.kromeriz.eu
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.