Původní muzejní naučná stezka, vybudovaná před téměř 30 lety, byla hodně poničená. Autorem její nynější podoby je přední odborník na historii těžby a zpracování zlata a dlouholetý spolupracovník jílovského muzea RNDr. Petr Morávek. „Celý život se věnuje problematice těžby zlata, v loňském roce vydal Stezkami zlatonosných revírů Čech a Moravy, v níž nechybí ani ta jílovská. Petra Morávka mrzelo, že byla naše stezka ve špatném stavu a do knihy napsal, že je obnovená, takže jsme si to vzali za své a opravili jsme ji,“ uvedla Šárka Juřinová.
Trasa naučné stezky vede z jílovského náměstí přes návrší s kapličkou sv. Anny s pozůstatky historické těžby, přes někdejší odkaliště dolu Pepř a zaniklá důlní díla tzv. Kocourského pásma k rozhledně na vrchu Pepř s nádherným výhledem do Posázaví. Pokračuje ke stopám středověkého dolování na šlojířském pásmu a ukončena je v místě dolu Rotlev, kde zlatorudná těžba probíhala s přestávkami po šest století a svými mimořádnými výsledky založila zlatou slávu jílovských dolů. Naučnou stezku tvoří 20 panelů, z nichž osm je na hlavní okružní trase v okolí města, dalších osm je na odbočce k Žampachu a Kamennému Přívozu a čtyři samostatně umístěné panely jsou na rýžovišti u Bohulib, v důlním revíru nad Lukami pod Medníkem, u štoly Halíře v Borku a v místech historického hornického osídlení poblíž hájovny Turyně.
Informační tabule na jednotlivých zastaveních textem i obrazem provedou návštěvníka zajímavými místy a seznámí ho s technickými památkami souvisejícími s těžbou zlata v blízkém i vzdálenějším okolí Jílového, které bylo centrem historicky nejvýznamnějšího zlatohorního revíru království českého.
Nová muzejní stezka Jílovské zlaté doly byla otevřena v sobotu 7. dubna v 10 hodin. Součástí programu byla i prohlídka zlatonosných štol sv. Josefa a sv. Antonína Paduánského.
Foto: Regionální muzeum v Jílovém u Prahy
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.