Rozhledna na Kleti
Kdo nezdolal Kleť, jako by v jižních Čechách nebyl... Nejvyšší vrchol chráněné krajinné oblasti Blanský les měří 1084 metrů a za dobrého počasí z něj můžete vidět nejen Šumavu, ale dokonce i vrcholky Alp. Kleť je přitom přístupná vícero způsoby – můžete po svých po několika turistických trasách, na kole, nebo hezky pohodlně lanovkou z Krásetína. Ve stejném roce jako lanovka, tedy v roce 1961, byla postavena i hvězdárna, z níž jsou pozorovány hvězdy, komety a planety. Protože na samotném vrcholu by vám ve výhledu bránil hustý les, je nejlépe vystoupat ještě na 35 metrů vysokou kruhovou rozhlednu z roku 1922. Slyšeli jste už o tom, že zrovna toto je nejstarší kamenná rozhledna v Čechách?
Po hrázích Vrbenských rybníků
Trasa naučné stezky „Po hrázích Vrbenských rybníků“ byla vybudována na území přírodní rezervace Vrbenské rybníky na severozápadním okraji Českých Budějovic.
Stezka prochází částí přírodní rezervace po hrázích zdejších rybníků (Černiš, Domín, Nový Vrbenský rybník, Starý Vrbenský rybník). Je zaměřena na seznámení s faunou a flórou rybničného území, umožňuje pozorování vodního ptactva. Příjemným zážitkem je i procházka pod duby zpevněných rybničních hrází.
Stezka je určena pěším návštěvníkům i cyklistům. Přístup na její čtyřkilometrovou trasu je možný od konečné zastávky městské hromadné dopravy v Českém Vrbném. Výchozí místo je na hrázi Nového Vrbenského rybníka, cílové na hrázi Starého Vrbenského rybníka. Na trase je umístěno 10 zastavení osazených informačními panely. V terénu je stezka vyznačena zelenobílými ochranářskými "psaníčky".
Rudolfovo město
Trasy stezky jsou zaměřeny hlavně na historii hornictví v Rudolfově a jeho okolí. Návštěvníci se dozvědí i základní informace o historii města a o technických dílech, která vznikla v souvislosti s těžbou stříbra a antracitu v jeho okolí.
Stezka má dvě okružní trasy. První vede severním směrem přes Adamov a Hůry zpět do Rudolfova. Na téměř pětikilometrovém okruhu je umístěno 9 zastavení. V terénu je vyznačen místním značením (černá zkřížená kladívka v bílém poli). Je zaměřený zejména na historii města, důlní stavby a vodní díla související s dolováním.
Druhá trasa vede z Rudolfova východním směrem (k Hlincově Hoře) a odtud se vrací zpět do města. Na asi 4,5 km dlouhém okruhu je osazeno 10 tabulí jednotlivých zastavení. Vede místy, kde jsou patrné skromné pozůstatky po dolování. Při trase druhé stezky bylo zřízeno malé muzeum hornictví na Rudolfovsku. Druhý okruh je v terénu rovněž značen místním značením (bílá zkřížená kladívka na zeleném poli). Výchozí zastavení (na náměstí v Rudolfově) je pro obě trasy společné.
Časová náročnost každé z tras představuje asi 1,5 - 2 hodiny. Obě stezky jsou dobře průjezdné i pro cyklisty.
Turistické informační centrum,
Nám. Přemysla Otakara II. 1/1, 370 92 České Budějovice
tel.: 386 801 413
e-mail: infocb@c-budejovice.cz, www.budejce.cz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.