Krajina v okolí Libčic nad Vltavou byla osídlena odpradávna. Na nedalekém vrchu Řivnáč se rozkládalo v pozdní době kamenné významné sídliště kultury řivnáčské (2900–2800/
2700 př. n. l.). Tato kultura se vyznačovala například hliněnými nádobami s uchem, jehož dva hroty čněly nad okraj nádoby.
Před 2 000 lety přicházejí Keltové z kmene Bójů, kteří vystřídali civilizaci halštatské kultury. Bójové ustoupili tlaku římské expanze a útokům germánských kmenů ze severu. Českou kotlinu osídlil především germánský kmen Markomanů, který od konce 6. století n. l. počíná ustupovat mocným slovanským kmenům. Dnes jsou Libčice díky dobré dostupnosti, třeba i železnicí, vyhledávaným cílem turistů. Z vlakové zastávky se můžete vydat na ostrožnu nad městem k pozůstatkům zaniklého hradu Liběhrad. Dnešní Libčice mohou být příkladem malého, klidného města, které se pyšní řadou zajímavostí. Kupříkladu baroknímu kostelu sv. Bartoloměje z poloviny 18. století (kulturní památka) a evangelickému kostelu z poloviny 19. století ve stylu dobového historismu vévodí sochy z dílny českého sochaře Františka Bílka.
Hana Petržílková, studentka III. ročníku SŠ DUKE Náhorní, Praha
foto © Wikimedia Commons, Libčice, náhrobek se sochou Krista od Fr. Bílka
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.