(170 let)
Každý zná náš nejslavnější pomník, jezdeckou sochu sv. Václava na Václavském náměstí v Praze. Ale známe také jeho tvůrce? Přitom to byl jeden z nejvýznamnějších českých sochařů přelomu 19. a 20. století. Zakladatel novodobého českého sochařství.
Josef Václav Myslbek se narodil 20. června 1848 v Praze. Otec byl chudý malíř pokojů a syna chtěl mít ševcem. Syn si ale raději zajistil práci v dílně známého sochaře Václava Levého. Po jeho smrti v roce 1870 se Myslbek osamostatnil. Studoval malířství na AVU, protože sochařské oddělení tehdy ještě neexistovalo. V roce 1873 se oženil a společně s manželkou Karolinou měl osm dětí, většina se ale nedožila dospělosti. Pro obživu rodiny musel hodně pracovat, často i na několika zakázkách současně. V roce 1878 odjel do Paříže, kde studoval francouzské sochařství. V roce 1885 se stává profesorem na Uměleckoprůmyslové škole a roku 1896 přechází na AVU.
Myslbek nacházel inspiraci především ve vlastenecké literatuře, která oslavovala české tradice a kulturu. Jeho jméno je neodmyslitelně spjato s tzv. generací českého Národního divadla, pro které vytvořil dvě sochy – Zpěvohru a Činohru. Je také autorem sochařských portrétů mnoha významných osobností, např. Františka Palackého. Od roku 1887 ale pracoval na svém nejproslulejším díle – pomníku svatého Václava. Myslbek pro pomník vytvořil stovky nákresů, studií a modelů. Nakonec byl tento monument české státnosti dokončen až rok po sochařově smrti.
J. V. Myslbek zemřel 2. června 1922 v Praze a byl pohřben na vyšehradském Slavíně.
Drahomíra Samková
foto © Wikimedia Commons, autor: Jan Vilímek, Josef Václav Myslbek v roce 1883 na kresbě J. Vilímka
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.