(175 let)
Český historik, heraldik, sfragistik (znaky pečetí) a genealog August Sedláček se narodil 28. 8. 1843 v Mladé Vožici v rodině úředníka na statku. Když byl otec přeložen v roce 1850 jako soudce okresního soudu do Počátek (čp. 12), dochodil tu August obecnou školu.
Hlavní školu absolvoval v Jindřichově Hradci, pokračoval na gymnáziu v Jihlavě a maturoval na Píseckém gymnáziu (1863). Poté studoval na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy (1863–1867). Po studiích působil coby středoškolský profesor dějepisu v Litomyšli (1867–1869), Rychnově nad Kněžnou (1869–1875) a Táboře (1875–1899). V roce 1899 odešel do penze a přestěhoval se do Písku, kde pracoval jako městský archivář. Dokladem toho, že již od mládí měl rád historickou topografii a kastelologii, je monografi e Dějiny královského krajského města Písku nad Otavou (1911–1913), ale především patnáctidílný soubor Hrady, zámky a tvrze Království českého (1882–1927), jehož přípravě zasvětil více než 20 let života. V archivech dohledal či objevil neuvěřitelné množství informací, které se staly základem pro mnohé badatele, kronikáře nebo nadšence. August Sedláček zemřel 15. ledna 1926 v Písku v požehnaném věku 83 let a pohřben byl na dnes již bývalém píseckém hřbitově.
Pro mne bylo setkání s jeho dílem něčím neuvěřitelným. Zvláště když uvážím, že jsem tehdy ještě neměl možnost jeho 15svazkové dílo vlastnit. Jen jsem si ho mohl občas vypůjčit od jednoho moudrého pána. Každý další díl byl zážitkem na cestě do dávných časů, jejichž příběhy se mi odehrávaly doslova před očima. Dodnes mi vytane na mysl řada míst, která jsem navštívil coby zříceniny, podobně jako hrad Potštejn, ale kresba, jakási romantická hmotová rekonstrukce Adolfa a Karla Liebscherových, mi dávala možnost uvidět hrad Potštejn v době jeho největší slávy. August Sedláček je pro mne přesně tím odborníkem, který žil v dobách před internetem a vše, co napsal či zpracoval, musel poctivě „vysedět“ v archivech. Dodnes se setkávám s množstvím textových kompilátů, které vycházejí z jeho díla a které internet šíří jako poznatky objevné toho či onoho autora. Taková je už prostě doba. August Sedláček tu ale mohl být ještě dalších sto let a stále by měl o čem psát. Přesto i za to „málo“: Díky Vám, pane Sedláčku.
foto © Wikimedia Commons; převzato z knihy: Hrady, zámky a tvrze Království českého
Luděk Sládek
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.