Místa tragédií, ale také místa naděje a hrdinství.
Lidice „A nevinní byli vinni…“
Dne 10. června 1942 nacisté vyhladili obec Lidice, jako odplatu za atentát na Heydricha. Místo obce je dnes pietním územím, jehož prázdnota připomíná nesmírnost celé tragédie. Poznání historie obce Lidice, celosvětového symbolu obětí válečných zločinů, je ponaučením pro budoucí generace. Předválečný život obce Lidice, ale i válečné události zprostředkovává návštěvníkům moderní multimediální expozice A nevinní byli vinni… v budově muzea a ve výstavní síni Pod Tribunou v areálu památníku.
„Ležáky, osada, která nemlčela“ Památník Ležáky připomíná hrdinství prostých lidí a jejich účast v odboji proti nacismu. Bývalá kamenická osada Ležáky sloužila za 2. světové války jako úkryt parašutistické skupiny Silver A vyslané z Londýna s radiostanicí Libuše. Po atentátu na Reinharda Heydricha byla osada Ležáky 24. června 1942 vypálena, domy srovnány se zemí, obyvatelé popraveni. Prohlídka zahrnuje expozici muzea Ležáky, osada, která nemlčela, Minigalerii a pietní území. Pietní území v Ležákách je unikátní i svým krajinářským řešením navrženým architektem Ladislavem Žákem. Každý vypálený dům uctil kamennou stélou, tzv. hrobodomem.
Růžový sad – most mezi zmarem a nadějí
Aktivitou britského lékaře a politika sira Barnetta Strosse byla v roce 1942 založena iniciativa „Lidice budou žít“, která si kladla za cíl vybrat peníze na obnovu Lidic. Stejný sir Barnett Stross v roce 1955 stál u zrodu Růžového sadu. Vybudování sadu bylo svěřeno architektovi Františku Markovi, který projektoval i novou obec Lidice. Sad o rozloze 3,5 ha je umístěn přesně na hranici mezi původními a novými Lidicemi. Růže do nového sadu měl na starosti jeden z největších odborníků na pěstování růží na světě. Byl jím Brit Harry Wheatcroft, který mimo jiné také vyšlechtil speciální odrůdu s názvem Lidice. V současnosti kvete v Růžovém sadu každoročně téměř 24 000 růží v 240 odrůdách.
Úvodní foto: Růžový sad
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.