Kapucíni v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 1618–2018
Od 6. dubna mohou návštěvníci pražské Lorety zhlédnout novou sezonní výstavu, zaměřenou tentokrát na historii řádu menších bratří kapucínů. Kapucíni jsou nejmladší odnoží tzv. františkánské rodiny, tedy církevních řádů, které žijí podle řehole sv. Františka z Assisi.
Do Čech přišli první bratři už v roce 1599, ale teprve roku 1618 byla ustanovena Česko-rakouská provincie, tedy první samosprávný celek řádu na našem území, jehož 400. výročí vzniku si letos připomínáme.
Znak františkánských řádů po staletí nese dvojici zkřížených paží, paži Kristovu a paži sv. Františka, které společně nesou kříž. Františkánským heslem je latinské „Pax et Bonum“, tedy „Pokoj a dobro“, prosté poselství nesoucí radostnou zvěst evangelia. Výstava chce přiblížit veřejnosti šíři působení řádu od počátku 17. století až do dnešních dní. Přestavuje kapucíny jako burcující misionáře, nadané kazatele, diplomaty, vyhledávané zpovědníky. Kapucíny jako žádané vojenské kaplany na bitevních polích doby barokní, ale také kapucíny v uniformách druhé světové války. Kapucíny, kteří obětavě pečovali o nemocné v době morových epidemií, kapucíny věnující se nejrůznějším charitativním projektům.
Aby výstava mohla být skutečně vizuálním projektem, vystavena je řada uměleckých děl spojených s historií řádu, která odrážejí kapucínskou identitu i typické projevy spirituality a apoštolátu. Výstava nabízí také souhrnný pohled na všechna místa na území ČR, kde kapucíni v průběhu dějin působili.
Foto: Portrét P. Emericha Sinelliho, kapucína a vídeňského biskupa, olejomalba na plátně, dat. 1681
www.loreta.cz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.