Pálavská oblast je známá četnými archeologickými vykopávkami. Dolní Věstonice proslavila především proslulá Věstonická venuše. Ve Věstonicích ale leží také místo zvané „Kalendář věků“, které významně přispívá k výzkumu celé lokality.
Sprašový profil ve starém hliníku bývalé cihelny je významnou světovou geologickou lokalitou. Obsahuje pohřbené půdní horizonty z teplejších a chladnějších období poslední doby ledové, a je proto výstižně nazýván Kalendářem věků. Místo je důležité také z hlediska archeologie – ve výkopech nad profi lem byly doloženy zbytky otevřených ohnišť lovců mamutů.
Kalendář věků začíná zaznamenávat změny krajiny od poslední doby ledové, tj. jdeme-li v kalendáři od nejsvrchnějších vrstev až k té poslední, vrátíme se v čase o přibližně 100 000 let. Jak šel čas, jedna vrstva překrývala druhou, někdy byly nánosy silnější, jindy se uložila jen tenká vrstvička materiálu.
U jednotlivých vrstev se podařilo přesně rozpoznat, v jakém období vznikly, a pomáhají tak určit stáří nálezů z jiných lokalit prostým srovnáním složení půdy z okolí nedatovaného nálezu se složením půdy ve vrstvách tohoto unikátu. I toto ryze praktické využití odkrytého sprašového profilu činí z Kalendáře věků lokalitu středoevropského významu.
Na území dnešního Kalendáře věků byly v minulosti těženy cihlářské hlíny a později také materiál pro stavbu ochranných hrází vodního díla Nové Mlýny. Po ukončení těžby sloužila cihelna jako občasné tábořiště. Nyní ji využívá a udržuje místní myslivecké sdružení.
Místo je národní přírodní památkou, kolem vede cyklistická stezka č. 5043.
Marcela Kohoutová, foto: Kalendář věků u Dolních Věstonic © Wikimedia Commons, autor Huhulenik s mother
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.