Ačkoliv léto skončilo, vašemu výletování být konec nemusí. Podzim v přírodě totiž patří mezi ty nejkrásnější zážitky, o které by byla škoda se připravit. Proto vám přinášíme tipy na tři výlety, během kterých se dostanete doslova za hranice všedních dní.
Jizerský okruh se zacházkou do Polska
Jizerské hory patří mezi turisticky sice hojně navštěvované, nicméně však ne ještě přelidněné hory. Co jim však chybí do slavných vrcholů, to nahrazují krásnou přírodou a nenáročným terénem. Výšlap po Jizerkách zvládnou všichni průměrně zdatní turisti.
Svou trasu začněte v osadě Jizerka. Tam můžete buď přijet ráno a zaparkovat auto, nebo přespat v některém z penzionů a na výlet se vydat svěží a odpočatí. Z Jizerky se vydejte směrem na oblíbené Pytlácké kameny, na jejichž vrcholu najdete vyhlídku, odtud pokračujte turistickou stezkou až na Smrk, nejvyšší vrchol české strany Jizerek vybavený rozhlednou, a dejte se směrem Polsko. Tam vás čeká mírné klesání, až se dostanete na jednu z nejkrásnějších jizerských luk – Halu Izerskou. Tu přejdete a pod vrcholem Granicznik se vydejte nahoru do Jizerky. Tam si můžete dát jako odměnu za našlapané kilometry báječné borůvkové knedlíky.
Šumavská turistika, jak si ji uděláte
Šumava je pověstná svou přírodou korunovanou lesním pralesem Boubínem i svou přívětivostí k táborníkům. V šumavských hvozdech totiž najdete tzv. nouzová nocoviště, kde můžete bez obav přespat, proto si pojďme Šumavu podrobněji představit.
Přechod Šumavy patří mezi oblíbené české treky. Výhodou je, jak jsme již výše zmiňovali, možnost legálního přespání v přírodě, nevýhodou je fakt, že trasa vede z velké části po zpevněných cestách. Nicméně pokud netoužíte brodit se po kotníky v podzimním blátě, může být pro vás Šumava ideální destinací pro podzimní výlet. Celý přechod měří dohromady 153 kilometrů a ocení ho především zdatní turisté, nicméně jednotlivé úseky můžete absolvovat jako jednodenní nebo víkendové výlety dle svých fyzických možností. Protože se budete pohybovat v národním parku, dopředu si pro jistotu prostudujte jeho pravidla.
Pohybovat se samozřejmě nemusíte jen na českém území, do Německa je to totiž doslova coby kamenem dohodil, a tak ho můžete zařadit do svého programu jako pomyslnou třešničku na dortu. Velmi oblíbená je například bavorská Stezka v korunách stromů, kterou najdete v Bavorském lese a kterou můžete absolvovat i s kočárkem.
Neprávem opomíjené Bílé Karpaty
Bělokarpatské kopce nepatří mezi hory, kde byste se museli prodírat davy turistů. Ba přímo naopak – na nejvyhlášenějších místech pravděpodobně nějaké výletníky potkáte, ale jakmile se vydáte mimo hlavní trasy, budete se lesem toulat nejspíš sami.
Jestli Karpaty prozkoumáte od severu nebo jihu, to necháme na vás, ale rozhodně vám doporučíme vydat se na celodenní výlet na dva význačné karpatské vrcholy – Velký Lopeník a Velkou Javořinu. Zatímco Velký Lopeník s hezkou dřevěnou rozhlednou najdete na české straně hranice, Velká Javořina stojí doslova na pomezí Česka a Slovenska, a i když měří „pouhých“ 970 metrů, můžete z ní při příznivých podmínkách dohlédnout až k Tatrám, Alpám nebo Jeseníkům. Na okruh Velký Lopeník-Velká Javořina doporučujeme vyrazit z vesnice Strání-Květná, kam se dostanete nejlépe vlastním vozem, protože autobus do vesnice jezdí spíše sporadicky a o víkendech ani to ne. Čeká vás příjemná, delší, ale v podstatě nenáročná procházka krajem, který spousta Čechů vůbec nezná.
Nezapomínejte na cestovní pojištění
Pokud si při svých toulkách přírodou plánujete odskočit na návštěvu k našim sousedům, nezapomeňte na to, že budete potřebovat cestovní pojištění. To si sjednáte za výbornou cenu například u ČSOB Pojišťovny. S cestovním pojištěním se nebudete muset bát překročit žádnou geografickou hranici.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.