Vršovické divadlo MANA chystá novinky, láká i na komedii se Zuzanou Kronerovou
Divadelní premiéry nové i obnovené, koncerty, knižní večery i pohádky a dílny pro děti chystá v nové sezoně Vršovické divadlo MANA (VDM). Novinkou na repertoáru bude břitká milostná komedie Gin Game se Zuzanou Kronerovou: v režii Ondřeje Zajíce ji diváci poprvé uvidí 13. listopadu.
Už od 24. října se ale v oblíbeném inscenovaném čtení Vršovice jsou zlatý, řekl tatínek na vršovické scéně opět představí Jiří Lábus. Do divadla, umístěného ve známém husitském kostele v Moskevské ulici, se vrátí i legendární herečka Marie Málková, kterou zde už od 31. října uvidíme v obnovené premiéře hry Zahrada Jane Austenové. Do konce roku přibude na programu ještě premiéra hry Země česká, domov můj. Drama o vlastenectví inspirované skutečným osudem legionáře a varhaníka vršovického kostela zrežíruje Pavel Khek, premiéra bude 19. prosince 2018.
Do nové sezóny vstupuje Vršovické divadlo MANA pod novým uměleckým vedením zkušené divadelní dramaturgyně a autorky Věry Maškové. Ta repertoár sestavila tak, aby byl vstřícný k širokému okruhu publika, uchoval si svou náročnost, a přilákal diváky nejen z pražských Vršovic. „Vršovické divadlo MANAje scénou s nezaměnitelnou patinou a šarmem první republiky,“ říká Věra Mašková a připomíná, že MANA je v současnosti jediným profesionálním divadlem v této městské čtvrti. „Právě kvalitní místní kultura, která je vytvářena s ambicí širšího přesahu,bude i nadále v hledáčku vršovické scény. Chceme společnost propojovat - hledáme společnou energii, otevřené místo k setkávání a předávání myšlenek, příběhů a emocí,” vysvětluje své záměry Věra Mašková, hlavní dramaturgyně, autorka a nově také umělecká šéfka divadla, která své zkušenosti nasbírala během dlouholetého působení v Divadle ABC a Rokoko.
Hvězda na dobré adrese
Hned v září začali v Maně zkoušet první novinku Gin Game. V tragikomedii o tom, jak si svůj „podzim života“ chystáme už od nejútlejšího mládí, se spolu s Dušanem Sitkem představí v hlavní roli Zuzana Kronerová, dvojnásobná držitelka Ceny Český lev. „Tragikomedie je žánr, který miluji!,“ říká herečka a dodává: „Hra je o lidském údělu žít svůj život nejlépe, jak umíme. A také o tom, že náš život jednou skončí a my se na to musíme připravit – a zkusit se s tím smířit. Nejtěžší to bývá pro ty, kteří nikoho nemají, což je i případ našich dvou postav ze hry Gin Game.” I proto zve na představení diváky všech věkových kategorií.“Důvod je prostý. I oni budou jednou staří. A z naší inscenace se mohou poučit a zároveň se u ní dobře pobavit,” láká na chystanou novinkuZuzana Kronerová, pro níž má zkoušení v Divadle MANA hned dvojité kouzlo. Slovenská diva totiž ve Vršovicích i bydlí. Příběh břitké milostné komedie Gin Game ji bavil hned od začátku: prozrazuje leccos o našich omylech a životních přetvářkách, které nás mohou doběhnout v jakémkoli věku. V režii Ondřeje Zajíce inscenaci uvidíme 13. listopadu, veřejná generálka bude 12. listopadu a první repríza pak 14. listopadu 2018.
Zlaté Vršovice Jiřího Lábuse
Další herecká hvězda, která se hrdě hlásí ke koloritu Vršovic, je herec Jiří Lábus. Kousek od Many žije a do divadla to má doslova pár kroků, takže by tam mohl klidně dojít v pantoflích… Aktuálně tu exceluje v inscenovaném čtení Vršovice jsou zlatý, řekl tatínek. V původní dramatizaci autentických vzpomínek na dětství a mládí ve Vršovicích vystřídá na dvacet rolí, mimořádný výkon však podává také jeho spoluhráč Luděk Nešleha. Nejbližší uvedení bude 24. října 2018.
O týden později se zde můžou diváci těšit na divadelní comeback Marie Málkové, legendy Divadla na Zábradlí a držitelky tří cen Alfréda Radoka, v obnovené premiéře Zahrada Jane Austenové. Titul současné české dramatičky Lenky Lagronové o osudu slavné anglické spisovatelky v režii Radovana Lipuse tak nabízí další herecký koncert na vršovické scéně. V dalších rolích uvidíme Apolenu Veldovou a Lucii Štěpánkovou. Inscenace je převzata z Divadla Viola.
Nabito až do Vánoc!
Do konce roku přibude na repertoár vršovického divadla ještě druhá novinka, Země česká, domov můj, hra inspirovaná osobitou výpovědí bývalého varhaníka vršovického kostela a místního učitele, který prošel 1. světovou válkou, ruskými legiemi i následnou východní anabází přes Vladivostok, Havaj a Panamu zpátky do svobodného Československa. Režisér Pavel Khek se v inscenaci zaměří na vlastenectví v kontextu proměnlivé doby. V premiéře hru uvidíme 19. prosince 2018.
Divadelní program doplní pravidelný literární cyklus Večer s dobrou knihou, v němž už 16. října představí Apolena Veldová texty anglické spisovatelky Jane Austenové. „Jde o přátelské a neformální setkání se známými osobnostmi, hudbou a občerstvením, kde ve foyer divadla čtou svá díla přímo jejich autoři nebo své oblíbené texty přibližují zajímaví lidé – letos třeba Dana Batulková, Arnošt Goldflam nebo Jiří Schwarz,“ vysvětluje Věra Mašková.
Dětem jsou ve Vršovicích vyhrazeny hlavně víkendy. Kromě pohádek je pro ně i jejich rodiče jednou za měsíc připravená Divadelní abeceda – zábavná cesta světem divadla a jeho profesemi. Pořadem provází herečka a pedagožka Henrieta Hornáčková
nebo Petra Goldfamová, scénografka, kostýmní výtvarnice, loutkářka a ilustrátorka. V programu je najdete 20. října a 17. listopadu 2018. Zbytek hracích dnů naplňují koncerty, hostující soubory a další akce.
Divadlo pod věží
Vršovické divadlo MANA je provozováno spolkem Centrum MANA, a na jeho financování se významně podílí také MČ Prahy 10, která ho pravidelně zahrnuje do svých dotačních programů. Divadlo se nachází v prostoru husitského kostela v Moskevské ulici v pražských Vršovicích, na místě někdejšího Jiráskova divadla. Po úspěšné rekonstrukci v roce 2014, při níž se povedlo obnovit divadelní sál a zároveň zachovat jedinečný duch místa, se sem diváci rychle naučili chodit a zapamatovali si novou divadelní adresu. Významný podíl na tom má předsedkyně spolku Centrum MANA Elena Strupková a tamní farář Husitské církve David Frýdl. Právě oni dva oživili znovuobjevený kulturní stánek, který se stal ve Vršovicích vyhledávaným místem k setkávání.
Moderní kostel Církve československé husitské z roku 1930 postavený podle projektu Karla Truksy je nepřehlédnutelný díky své 26 metrů vysoké hranolovité věži. Ta je stylizovaná do podoby lucerny a jejím autorem je známý prvorepublikový architekt a designér Pavel Janák. V dobách komunismu sloužil prostor coby sklad, po revoluci pak jako bazar nábytku. Po přestavbě v roce 2014 - podílel se na ni také architekt a herec David Vávra - se podařilo zachovat původní podobu divadla z 30. let minulého století. „Jiráskovo vršovické divadlo v Husově sboru bylo svého času vyhlášenou pražskou divadelní scénou, která fungovala až do roku 1965,“ uvádí farář David Frýdl a popisuje zatím poslední rekonstrukci vršovické scény: „V první etapě bylo znovu zprovozněno někdejší technické zázemí divadla s bezbariérovým prostorem budoucího Divadelního studia MANA. Do roku 2013 byl revitalizován celý divadelní sál, včetně prostoru pod jevištěm, kde jsou umístěny šatny herců a fundus divadla. Nakonec jsme zprovoznili hlavní vstup do divadla z rohu ulic Moskevská a Na Kovárně a na jaře 2014 bylo celé divadlo znovu uvedeno do úplného provozu,“ přibližuje David Frýdl, který je také provozním a technickým ředitelem divadla.
Vršovické divadlo MANA v budově Husově sboru na Moskevské třídě disponuje hlavním sálem v přízemí, balkónem a lóžemi s celkovou kapacitou 209 míst.
Pokladna je otevřená od pondělí do pátku mezi 17–19 h. a vždy hodinu před začátkem každého představení.
Internetový prodej vstupenek probíhá prostřednictvím portálu www.webticket.cz
Úvodní foto: Jiří Lábus a Luděk Nešleha ve hře Vršovice jsou zlatý řekl tatínek, foto Jiří Kupka
Vršovické divadlo MANA
Moskevská 967/34, Praha 10-Vršovice
www.vrsovickedivadlo.cz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.