Vánoce bez stromečku a jmelí nejsou žádné Vánoce. Dost možná víte, že tuto tradici jmelí jsme převzali od Keltů, pro které bylo jednou z nejposvátnějších bylin. Také vánoční stromek měl svou funkci - chránit. Podle tradice i podle první zmínky se zavěšoval nad štědrovečerní stůl, špičkou dolů.
KDE DOBŘE KOUPIT?
Pokud se i letos chystáte koupit v Praze vánoční stromek a jmelí, potom doporučuji zastavit se u kostela sv. Jindřicha a sv. Kunhuty v Jindřišské ulici. Každoročně tu nakoupíte skvěle a se zárukou, že se jedná o české stromky i jmelí. Letos jsou stromečky ze Šumavy, Vysočiny nebo Beskyd a jmelí taktéž. Prodej probíhá do 24. 12. 2018.
Jmelí podle keltských druidů přináší do domu štěstí, odvahu, lásku a plodnost. Nejmocnější je jmelí darované. Naši předkové je zavěšovali do domů jako ochranu před ohněm, čarodějnicemi a zlými duchy. Navíc se říkalo, že jmelí splní jedno přání každému, kdo je zašeptá do plamínku první zapálené svíčky na vánočním stromečku. K nám se tento zvyk zavěšování jmelí do domu dostal z Anglie. Tradice praví, že muž smí políbit na Štědrý den pod zavěšeným jmelím kteroukoli ženu. Po polibku utrhnou společně jednu bobulku, až na tu poslední a s tou se nechávalo jmelí viset až do příštích Vánoc.
Tradice zdobení stromečku, jak ji známe, pochází z Německa. Zpočátku nebyl zdoben svícemi, první taková zmínka pochází až z brémské kroniky (1570). Nejprve se objevoval v cechovních a řemeslnických domech a do domů soukromých se dostal až v polovině 17. století. K nám přichází až v 19. století, zdomácní nejprve ve městech, poté na venkově a většinou ho přijímají dříve protestanté než katolíci. Katolická církev zpočátku odsuzovala zdobení stromečků za zvyk pohanský a v mnohém měla pravdu. Staré germánské kmeny totiž takto o zimním slunovratu uctívaly boha Wotana a Keltové jejich zdobením uctívali boha Slunce.
-lgs-
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.