(160 let)
Rádi bychom si dnes připomněli polozapomenutého archeologa, speleologa, učitele a blanenského kronikáře Huga Václava Sáňku. Významně se podílel na prozkoumání Moravského krasu a mimo jiné také pojmenoval neobvyklé olomučanské kalcitové útvary (konkrece) českým názvem „koblížek“.
Hugo Václav Sáňka se narodil 26. března 1859 v Černé Hoře u Blanska do rodiny s dlouhou písmáckou tradicí. Vystudoval učitelský ústav v Brně a nelehkou dráhu učitele započal v roce 1879 v chudé obci Lipovec. Stal se postupně otcem osmi dětí, a tak musel často měnit působiště, aby početnou rodinu uživil.
Během učitelování v obci Rudice lokalizoval stopy po dávných hutnických dílnách v okolí. Postupně zahájil odkryvy na mnoha lokalitách a výsledky průzkumů publikoval. Díky svým úspěchům byl v roce 1901 jmenován konzervátorem Moravské musejní společnosti v Brně. V této funkci pak Sáňka bojoval proti ničení jeskyní a rabování krápníků. Stal se rovněž čestným členem Klubu českých turistů. Značnou vážnost si získal také jako spolupracovník mnohých archeologů a speleologů působících v Moravském krasu. Ve velké úctě ho měl i Karel Vítězoslav Absolon (1877–1960) slavný krasový badatel, objevitel Věstonické venuše a jedna z velkých postav evropské archeologie první poloviny 20. století.
Sáňka byl bohužel celý život omezován starostmi o početnou rodinu a v důsledku toho trpěl odloučením od vědeckých center. Důchod prožil v Blansku, kde se stal místním kronikářem. Zemřel 6. února 1929 a je pohřben na zdejším hřbitově.
Helena Jehličková, foto Hugo Václav Sáňka někdy kolem roku 1900 © Wikimedia Commons
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.