Ve skleníku Fata Morgana 7. března odstartovala letošní nejočekávanější výstava inspirovaná krásou rostlinného těla. Jde o výstavu, která účastníky seznámí se světem orchidejí. K vidění je mnoho druhů s květy roztodivných tvarů a barev. Co nás ale překvapilo, bylo velmi kreativní ztvárnění, které vzniklo pod vedením přední české floristky Kláry Franc Vavříkové. Role patronek orchidejí se ujely dámy Ivana Chýlková, Jitka Zelenková, Hana Křížková a Jitka Asterová, které pověděly o svém vztahu k orchidejím a v rámci zahájení symbolicky přestřihly pásku.
Exotické orchideje se do skleníku Fata Morgana vrátí už potřinácté.
Tématem expozice je krása rostlinného těla anávštěvníci se tak mohou seznámit s mnohými překvapivými tvarovými výstřelky i orchideovými rekordmany. Během druhého březnového víkendu se zájemci mohou těšit na komentované prohlídky, tematické přednášky i ukázky aranžování orchidejí v podání floristy Zdeňka Kupilíka. Chybět nebude ani doprovodný prodej rostlin. S výběrem i způsobem pěstování prodejci rádi poradí i začínajícím pěstitelům. Výstava probíhá ve skleníku Fata Morgana od 8. do 31. března denně mimo pondělí od 9.00 do 19.00 hodin. Partnerem akce je společnost Forestina.
Krása rostlinného těla orchidejí
Orchideje jsou nesmírně rozmanité a některé z neobvyklých druhů zmýlí na první pohled i odborníka. Na výstavě jsou k vidění pralesní miniatury i druhy orchidejí s listy tvrdými jako plech.
Konkrétně nás zaujaly jak tradiční člunatce (Cymbidium), tak různé druhy z rodu Dendrobium z nichž některé opravdu krásně voněly.
V nejrůznějších aranžmá dominovaly velké květy rodů Miltonia a Miltoniopsis, které mě osobně svým tvarem připomínají macešku. Pěkné byly i podstatně drobnější kvítky rodů Oncidium a Cambria.
Ztvárnění od floristky Kláry Franc Vavříkové je skutečně unikátní. V prostoru skleníku se nachází nespočet kruhů omotaných pestrými vlákny, v nichž jsou propleteny orchideje a to často tak, aby byly co nejvíce barevně slazeny. A to dokonce i do modra. Kdo by si ale myslel, že jsou ony mysticky působící modré orchideje barvené, mýlil by se. Jedná se o exkluzivní orchideje rodu Vanda, která vykvétá v různých odstínech modré a fialové barvy.
Za sklem lze spatřit vzácné druhy střevíčníků (Paphiopedilum) působících velice exoticky a různé jiné často i velmi drobné druhy orchidejí.
U některých druhů jsou zajímavé a pestré i listy a výjimkou nejsou ani druhy s trichomy. Na doprovodných panelech je k dispozici mnoho zajímavých informací například, která orchidej má největší květ, jaká k životu nepotřebuje listy, a které druhy patří k těm nejmenším. „K největším orchidejím světa patří Grammatophyllum speciosum z nížin jihovýchodní Asie. Roste přichycená na silných větvích obzvlášť statných stromů. Jednotlivé pahlízy této orchideje dorůstají délky tři metry, celý trs může vážit více než tunu. Na třímetrových květních stvolech rozkvétá 30 až 50 květů širokých asi 15 centimetrů,“ dodává Romana Rybková. I tuto orchidej lze na výstavě vidět, třebaže jí do dospělé velikosti ještě pár let chybí.
Spolu s orchidejemi byly jako součást aranžmá i broméliovité rostliny a četné druhy bromélií (Bromelia), vríseí (Vriesea), guzmánií (Guzmania), echmeí (Aechmea), ale i klasiky v podobě pokojových rostlin anthurií (Anthurium sp.), pestře zbarvených krotonů (Codiaeum sp.)a šefler (Schefflera sp.) a jiných..
Orchideje v trojské botanické zahradě
Skleník Fata Morgana slaví 15 let od svého otevření pro veřejnost. Historicky první výstava orchidejí se tu konala v roce 2006. „Orchideje patří bezesporu k největším lákadlům trojské botanické zahrady. V loňském roce si jejich expozici prohlédlo více než 23 tisíc návštěvníků. Věřím, že i letos má tato akce opět co nabídnout, ať už jde o odborné informace zaměřené na neuvěřitelnou různorodost těchto rostlin, nebo o kreativní floristické pojetí. Zároveň se návštěvníci poprvé podívají do chlazené části, která v tomto roce prochází proměnou,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Orchideje patří do čeledi vstavačovité a jsou jednou ze dvou nejpočetnějších čeledí cévnatých rostlin. Přesný počet druhů orchidejí na celém světě není známý. Odhady se pohybují
okolo 27 000 v necelých 900 rodech, což znamená, že zhruba každý desátý druh vyšších rostlin na zemi je orchidej. Každoročně jsou však popisované nové. „Sbírka orchidejí byla v trojské botanické zahradě založena v roce 1995. V současnosti čítá už přes 2300 druhů a zhruba dvojnásobný počet rostlin. Orchideje zahrada získává částečně nákupem od specializovaných firem, výměnou s jinými botanickými zahradami nebo na základě povolení z přírody,“ uvádí Romana Rybková,kurátorka tropických rostlin Botanické zahrady hl. m. Praha.
Simona Albrechtová
TZ 7. března 2019
Vydejte se za orchidejemi do tropické džungle a poznejte krásy rostlinného těla
Letošní nejočekávanější výstava ve skleníku Fata Morgana byla zahájena
Nechte se okouzlit bohatstvím světa orchidejí. Zavítejte do skleníku Fata Morgana, kde dnes odstartovala letošní nejočekávanější výstava inspirovaná krásou rostlinného těla. Návštěvníky seznámí s mnohými překvapivými tvarovými výstřelky i orchidejovými nej. Výjimečná je taktéž svým kreativním ztvárněním, které vzniklo pod vedením přední české floristky Kláry Franc Vavříkové. Během víkendu se zájemci mohou těšit na komentované prohlídky, tematické přednášky i ukázky aranžování orchidejí v podání floristy Zdeňka Kupilíka. Chybět nebude ani doprovodný prodej rostlin. Role patronek výstavy orchidejí se ujaly krásné dámy Ivana Chýlková, Jitka Zelenková, Hana Křížková a Jitka Asterová. Výstava se koná ve skleníku Fata Morgana od 8. do 31. března, otevřeno je denně kromě pondělí od 9.00 do 19.00 hodin. Partnerem akce je společnost Forestina.
Otevírací doba v březnu:
Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 19.00 (út–ne, svátek)
Venkovní expozice:
od 9.00 do 19.00
Vinotéka sv. Klára:
od 13.00 do 20.00 (po–pá)
od 11.00 do20.00 (so, ne, svátek)
Z důvodu stavebních prací se mění přístupové cesty ke skleníku Fata Morgana,věnujte prosím pozornost značení.
Kolekce orchidejí patří k prioritním sbírkám trojské botanické zahrady. Založena byla už v roce 1995 a v současnosti čítá více než 2300 druhů a zhruba dvojnásobný počet rostlin. „Historicky první výstava orchidejí se ve skleníku
Fata Morgana konala v roce 2006. Od té doby pravidelně zahajuje jarní sezonu a zároveň se řadí k nejnavštěvovanějším akcím pořádaným v trojské botanické zahradě. V loňském roce si ji prohlédlo více než 23 tisíc návštěvníků. A já věřím, že i letos má opět co nabídnout, ať už jde o odborné informace zaměřené na neuvěřitelnou různorodost těchto rostlin, nebo o kreativní floristické pojetí,“říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
„Na orchidejích mě vždy fascinovalo to, jak něco tak křehkého a krásného může mít
za svou domovinu tropický deštný les. Jsem rád, že právě trojská botanická zahrada pořádá
již třináctý ročník této unikátní výstavy, která symbolicky zahajuje jaro. Rád bych tyto akce podporoval ve větší míře i do budoucna,“ uvedl Petr Hlubuček, náměstek primátora
hl. m. Prahy.
Krása těla orchidejí ve skleníku Fata Morgana
Orchideje jsou nesmírně rozmanité a některé z neobvyklých druhů zmýlí na první pohled
i odborníka. V expozicích skleníku Fata Morgana se návštěvníci seznámí s orchidejemi zajímavými svým růstem, barvou listů, tvarem pahlíz i velikostí květů.„K orchidejím
s největšími květy patří teprve nedávno popsaný druh Paphiopedilum hangianum ze severu Vietnamu. Jeho mohutné květy dosahují šířky až 16 centimetrů a svou plochou nemají příliš konkurentů. Velké květy mají i zástupci rodů Sobralia, Cattleya, Vanda, Angraecum a další. Naopak druhy rodů Lepanthes, Pleurothallis či Stelis se vyznačují velmi drobnými květy, z nichž některé mohou měřit i pouhý jeden milimetr,“uvádí Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin Botanické zahrady hl. m. Praha.
Doprovodný program:
- každý víkend od 9.00 hodin komentovaná prohlídka výstavy
- 16. 3. od13.00 hodin, přednáška:Orchideje, péče a ošetřování, Miroslav Malý
- 23.3. a 24.3. od 14.00 hodin workshop aranžování orchidejí vedený floristou Zdeňkem Kupilíkem
- 30.3. od 13.00 hodin,přednáška:
Za orchidejemi Ekvádorských hor, Jan Ponert
- výstava fotografií před skleníkem Fata Morgana
- denně kromě pondělí v zásobním skleníku prodej rostlin, který zajišťuje firma Pokojovky.cz
- Občerstvení vždy o víkendech:
HY Coffee Point, Food truck Mek a Číz /mimo 16. a 30. 3. /, Firma – Burger, s.r.o. /pouze 16. a 30. 3. /.
Barevný koktejl v tropické džungli
K největším lákadlům výstavy patří její estetické pojetí. Autorkou kreativní části výstavy se v letošním roce stala Klára Franc Vavříková, mistryně ve floristice České i Slovenské republiky. Základní myšlenkou konceptu je krása rostlinného těla orchidejí. Ta vynikne na podkladu s motivem kruhu. „Kruh je symbol nekonečna, koloběhu života, štěstí a naděje, vlastně i přátelství
a věrnosti. Je to pozitivní obrazec, který bude provázet celou výstavou. V nádherném prostředí skleníku budou umístěné různě barevné kruhy s množstvím orchidejí. Chystáme i malou hádanku. Jedna instalace bude představovat všeobecně známý symbol. Nebudeme prozrazovat, která to je, a necháme na návštěvnících, aby tuto symboliku sami odhalili,“říká Klára Franc Vavříková.
Celá výstava bude hýřit barvami. Autorka totiž barvy miluje a ráda kombinuje i trochu výstřední, zdánlivě nekombinovatelné odstíny. Barevnost jednotlivých prvků připodobňuje k chutím a vůním, na výstavě se tak návštěvník setká s pomerančem, čokoládou, kokosem, mentolem, jahodovou, malinovou a vanilkovou zmrzlinou a možná i s kávou. Vznikne tak jedinečný koktejl na pozadí tropické džungle.
Fata Morgana v novém
Skleník Fata Morgana slaví 15 let od svého otevření pro veřejnost. V jeho unikátních expozicích je možné se projít tropickou přírodou kolem světa. V rámci narozeninových oslav prošla proměnou chlazená část skleníku, kterou si veřejnost bude moci poprvé prohlédnout během výstavy orchidejí. „Při vstupu do expozice má návštěvník nabýt dojmu, že vkročil do jiného prostředí. V tomto případě projde skalní stěnou inspirovanou pohořím Serra dos Órgãos na východě Brazílie poblíž slavného Riade Janeira. Můstek je nově obložený kamenem vyskytujícím se ve svazích v okolí skleníku a nový epifytní kmen představuje horský druh dubu s křivolakým kmenem rostoucí v asijských horách, především na ostrově Borneo,“ vysvětluje Romana Rybková.Kmen i skalní masiv jsou osázeny exotickými rostlinami, novou vitrínu, citlivě vloženou do skály, obsadí vzácné vysokohorské druhy orchidejí.
Partnerem výstavy orchidejí 2019 je společnost Forestina, s.r.o.
Doprovodný prodej rostlin zajišťuje firma Pokojovky.cz
Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy
březen – duben 2019
Přednáškový cyklus
do 21. 3.
Ornamentální zahrada – Rostlinné bistro Botanická na talíři
vždy ve čtvrtek od 17.30
7. 3. Jan Ponert – Pleurothallidinae, nejbohatší skupina orchidejí
14. 3.Pavel Chlouba – Cesty za bramborami Peru
21. 3. Igor Bárta – Suiseki, sugestivní kameny
Orchideje
8. – 31. 3.
skleník Fata Morgana, zásobní skleník
úterý–neděle, 9.00–19.00
Nechte se okouzlit krásou rostlinného těla, podivuhodnými tvary a pestrými barvami květů orchidejí. Inspirujte se originálními vazbami a aranžmá, které pro vás tentokrát vytvoří přední česká floristka Klára Franc Vavříková. Ve skleníku Fata Morgana se seznámíte s původními druhy orchidejí nejen z našich sbírek, ale i od dalších vystavovatelů. Překvapí vás novinky
z produkce šlechtitelů. Těšit se můžete na ukázky aranžování, přednášky i výstavu fotografií. Nejen orchideje, ale i další rostliny si budete moci také zakoupit anebo se poradit o jejich pěstování. Prodej zajišťuje firma Pokojovky.cz.
Otevírací doba skleníku Fata Morgana bude po celou dobu výstavy prodloužena do 19 hodin.
Z důvodu stavebních prací se mění přístupové cesty ke skleníku Fata Morgana, věnujte prosím pozornost značení.
Fotografický kurz s Ondřejem Prosickým
11. 3., 13. 4.
Tradiční a vyhledávaný kurz pro fotoamatéry. Zachyťte kouzlo divoké přírody pod vedením profesionála. Rezervace nutná na: www.naturephoto.cz
Procházky zahradou s odborníkem
6. 4. Alena Nováková – Jarní cibuloviny
sraz u pokladny Jih
O drobných cibulovinách se dá bez nadsázky hovořit jako o prvních poslech jara. Seznámit
se s nimi můžete během komentované procházky s kurátorkou Alenou Novákovou.
Motýlí cestovatelé
9. 4. – 26. 5.
skleník Fata Morgana
úterý–neděle, 9.00–19.00
Víte, který motýlí druh uletí za život nejvíc kilometrů? A který se téměř nehne z místa?
To, že také mezi motýly jsou velcí cestovatelé i peciválové, vám prozradí letošní výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana.
Přijďte pozorovat tajemný proces proměny kukly v dospělého motýla a sledovat jejich první vzlétnutí. Pestrobarevní otakárci, babočky i noční martináči a mnoho dalších, celkem
více než 5000 kukel 50 druhů motýlů, se objeví v plné kráse na pozadí tropické džungle.
V rámci výstavy bude probíhat prodej pokojových i venkovních rostlin od firmy Pokojovky.cz.
Z důvodu stavebních prací se mění přístupové cesty ke skleníku Fata Morgana, věnujte prosím pozornost značení.
Burza fialek
13. 4.
Zázemí administrativní budovy
13.00–16.00
SZO ČZS Saintpaulia ve spolupráci s námi připravila burzu populárních afrických fialek. Nové barvy a tvary květů vám představí odborníci, kteří zároveň poradí s pěstováním této oblíbené pokojové rostliny. Zakoupíte zde i lístky a mladé rostliny saintpaulií, streptokarpů a dalších příbuzných rostlin.
Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete na www.botanicka.cz. Změna programu vyhrazena.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.