Jaro láká k výletům na kole. Ideální je, když může vyrazit celá rodina, a to včetně malých dětí. Zaměříme se tedy na klidné, nenáročné cyklotrasy, kde se není třeba obávat návalu turistů.
Hornopožárskými lesy až na Zbořený Kostelec
Naše putování začíná v „královském zlatohorním“ městě Jílovém u Prahy. Toto přízvisko si vysloužilo díky dřívější těžbě zlata, o které se dozvíte v tamním muzeu.
Z Jílového se vydáte po cyklostezce číslo 19, která vás dovede až do cíle, jímž je cca 15 km vzdálená zřícenina gotického hradu Zbořený Kostelec. Trasa nabízí nenáročný terén bez větších převýšení.
Nejprve pojedete z kopce k rozcestí Pod Drnkou, kde začínají lesy táhnoucí se téměř až do cíle. Na kamenných stráních a prosluněných pasekách ve smrkové části vynikají fialové květy náprstníků – typické ozdoby těchto lesů.
Minete rybník Halíř a Turyň, kde se nalézá krásná hájenka, kam se vyplatí odbočit. Dětem se budou zvláště líbit kozy, ovce a krávy v okolních ohradách. Cesta k hájence je lemována alejí jírovců.
Kolem rybníka Na Losích se dostanete do obce Kamenný Přívoz, kde je mnoho možností občerstvení. Vyplatí se odbočit k takzvané „Zlaté“ řece Sázavě, která obcí protéká. Naleznete tam dům spisovatele Jana Morávka, který do literatury vnesl téma Posázaví, jež je oblíbenou turistickou lokalitou. Asi by se pozastavil nad hrozbou v podobě plánované západní varianty dálnice D3 spolu s kontroverzním mostem přes Sázavu. Právě tam se dostává do konfliktu s ochranou přírody.
Dále pojedete přes Hornopožárské lesy, typické svými až 200 let starými bučinami.
Hornopožárské lesy byly založeny za účelem zachování rozsáhlého lesního území se zbytky původních listnatých lesů, balvany a žulovými skalisky.
Vzhledem k velikosti zalesněného území zřídka na někoho narazíte. Po cestě vás zaujmou tajemné obětní kameny. Opodál je zalesněný kopec Kněží hora – posvátné místo spojené s pradávnými keltskými rituály.
Okolní lesy se vyplatí navštívit během borůvkové sezony. Hnědé lesní půdy s kyselým charakterem často pokrývá borůvčí, obdivovat můžete sasanky hajní a četné druhy kapradin. Na své si přijdou i houbaři, pro mě je toto území cennou houbařskou lokalitou.
Zajímavostí, kterou po cestě uvidíte, je Vlčí rokle, která vyniká kamenným mořem z obrovských žulových balvanů. A to už se dostanete k nejvyššímu bodu Hornopožárských lesů, jímž je Grybla. Po cestě k ní si lze povšimnout lesních doubrav s přirozeným podrostem, které jsou předmětem ochrany tohoto území. Stoupání se vyplatí, v jeho závěru si odpočinete na vyhlídce Panská skála. Odtud je to už kousek do cíle – ke zřícenině hradu Zbořený Kostelec, k němuž se vážou zajímavé pověsti.
Cyklovýlet malebnou šumavskou krajinou
Cyklotrasa Horní Planá – Nové Údolí je díky svému mírnému převýšení velmi nenáročná, a tudíž ideální pro rodiny s dětmi. Dobrým řešením je zvolit jako výchozí bod Nové Údolí, kam se dostanete pohodlně vlakem. Odtud trasa vede více z kopce nežli v opačném směru.
Nové Údolí se nachází u hranic, je tam hraniční přechod pro pěší Nové Údolí – Haidmühle a nalézá se tam zajímavé minimuzeum šumavských lokálek.
Vydejte se po cyklostezce 1024 vedoucí po Údolské cestě pěknou krajinou do obce Stožec, kde se lze občerstvit, a dále pokračujete po Vltavské cyklostezce číslo 33. Tato stezka vedoucí rovinatým terénem kopíruje železniční trasu Nové Údolí – Horní Planá a Studenou Vltavu, pravostranný přítok Teplé Vltavy, což ji činí turisticky velmi atraktivní.
Budete přejíždět železniční trať, takže ji budete mít střídavě po levici či po pravici, a projížďku vám sem tam zpestří houkání vlaku, ale ne tak ledajakého. V sezoně se můžete setkat i s vlakem parním.
Cesta se dále vine malebnou šumavskou krajinou. Po chvíli dojedete do Černého Kříže, kde je lávka přes Studenou Vltavu a možnost posezení. Můžete se i občerstvit v tamním bufetu. Odtud dojedete po rovině k železniční stanici Ovesná, kde začíná naučná Medvědí stezka, posetá mnoha skalními útvary a vyhlídkami. Dále pojedete podél nádrže Lipno až k cíli, jímž je šumavské městečko Horní Planá.
Na kole přes Novomlýnskou nádrž
Naše cyklistické putování začíná v proslulém vinařském městečku Valtice a pokračuje dále přes několik menších obcí, z nichž nejznámější jsou Dolní Věstonice spjaté s Věstonickou venuší, až do obce Ivaň. Jedná se o 35 km dlouhý úsek Mikulovské cyklostezky, který nabízí příjemný cyklistický zážitek pro ty, kteří mají rádi výlety kolem vody.
Ve Valticích můžete navštívit valtický zámek, kde se nachází veřejná degustační expozice vín oceněných titulem Salon vín ČR. Dále cyklostezka pokračuje spíše rovinatou krajinou do obce Hlohovec. Po cestě jistě nepřehlédnete klasicistní zámeček Belvedere, který dříve sloužil pro chov a lov bažantů a pávů v přilehlém národním parku.
Za obcí minete Hraniční zámeček, který je symbolem historické hranice Moravy a Dolního Rakouska. Odtud se rozprostírá výhled na Lednické rybníky, které jsou u nás jednou z nejvýznamnějších ornitologických lokalit. Po silničce mezi poli a loukami dorazíte do obce Nejdek, kde stojí za zhlédnutí barokní vodní mlýn.
Cesta lesem vás dovede až k rybímu přechodu na řece Dyji, kde zabočíte doleva a podél řeky a vodní nádrže budete pokračovat až do cíle.
V Dolních Věstonicích stojí za návštěvu archeologická expozice, jež vás seznámí se způsobem života pravěkých lidí a zavede do období lovců mamutů.
Poté přejedete vodní nádrž Nové Mlýny, přičemž se vám naskytne mnoho hezkých výhledů. Pokračujte k soutoku řeky Jihlavy se Svratkou do přírodní památky Dolní mušovský luh. Opět se jedná o hnízdiště řady mokřadních ptáků. Odsud je to už co by kamenem dohodil do Ivaně, jejíž dominantou je kostel sv. Bartoloměje.
Simona Albrechtová
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.