Bouřlivé jaro Vilmy Cibulkové
Jaro už ukazuje svou přívětivou tvář a slibuje krásné slunné dny. Není snad nikdo, kdo by toto roční období neměl rád a netěšil se, co nového přinese. K těm, jenž by jaro měli, klidně po celý rok patří také oblíbená herečka Vilma Cibulková (56), která si jej letos plánuje užít alespoň na Velikonoce péčí o zahradu a „hrabáním se v hlíně“. 12. dubna proběhla v Divadle Kolowrat slavnostní premiéra divadelní hry – Bouřlivé jaro, kde Vilma ztvárňuje hlavní roli.
Hra Bouřlivé jaro z pera novodobého britského dramatika Arnolda Weskera vypráví příběh divadelní hvězdy Gertrudy Matthews, která se vlastní pílí a houževnatostí, vybičovanou především konflikty s matkou, dostala do pozice uznávané herečky. Má její představitelka, rovněž uznávaná a zkušená umělkyně, se svou postavou něco společné? „Jsem prostě herec. A tato moje dobrovolná povinnost mi velí umět dobře zahrát jakoukoliv bytost, i v případě, že s ní nemám společného vůbec nic. Držím se toho už čtyřicet let. Na rozdíl od Gertrudy ale dokážu vnímat rodičovské nároky v dětství jako ten nejlepší životní vklad. A nejvíce jí rozumím v té své celoživotní snaze nebýt jenom hercem, nýbrž žít život mnohem kvalitnější,“ říká Vilma Cibulková.
Intenzivní přípravou na nové představení oslavila sympatická herečka i své letošní narozeniny. „Jako obvykle jsem toho dne v šest hodin ráno poděkovala rodičům za jejich nekonečnou věrnou lásku. Narozeniny ale jinak neslavím, proto dokonce mezi hraničními desítkami často ani přesně nevím, kolik mi právě je. Jednoduše mi čas kráčí k další nule... A to je číslo nejkrásnější,“ usmívá se a prozrazuje, jaký dárek by ale sama sobě nadělila: „To je prosté. S vědomím křehkosti času je pro mne největším darem každý nový den.“
Na svou hereckou partnerku v den jejích narozenin s gratulací nezapomněl mladý kolega Patrik Šimůnek, který Vilmě Cibulkové v chystané hře sekunduje ve dvojroli Samsona Martina / Kennedyho Phillipse. A kytičkou herečku potěšila i mecenáška divadla JUDr. Dominika Kolowrat-Krakowská. Oslavenkyně prozradila, že není před premiérou čas myslet ani na trému, protože je čeká ještě hodně práce vyžadující statečnost a trpělivost. Jak sama říká, do každého dne teď vkládá energii, která by jindy stačila na celý týden. Všichni jste srdečně zváni na opravdu Bouřlivé jaro do Divadla Kolowrat.
-red-
Hvězdné léto pod Žižkovskou věží
Velkým lákadlem letní Prahy se jistě stane zbrusu nová, komfortní divadelní scéna pod širým nebem v pohodlně dostupné lokalitě v nádherném parku na rozhraní Žižkova a Vinohrad. Divadlo Kalich připravilo v termínech od 23. června do 4. září Hvězdné léto pod Žižkovskou věží v Mahlerových sadech.
Nejen umístění, ale také program nové scény bude velmi atraktivní. Na jejím jevišti se vystřídá tolik hereckých hvězd a uznávaných jmen, kolik jich v žádné jiné letní produkci nenapočítáte. Program se totiž opírá o tituly hned několika atraktivních pražských divadel: především pořádajícího Divadla Kalich, které je nejnavštěvovanější soukromou scénou v ČR, dále Divadla v Rytířské, Divadla Palace, Divadla Verze, Činoherního studia Bouře a chybět nebude ani např. legendární představení Caveman i novinka Cavewoman či talk show Jana Krause. Všechna divadla jsou exklusivními hereckými kluby, v nichž se schází herecká špička, a na letní scénu vybírají ze svého repertoáru ty nejúspěšnější inscenace. V programu Hvězdného léta najdete i koncerty Tomáše Kluse a Ondřeje Havelky s Melody Makers.
Novou letní scénu otevře premiéra výborné komedie Láska v přímém přenosu s Petrem Čtvrtníčkem, Kristýnou Frejovou či Davidem Suchařípou v hlavních rolích. A pozor, na Hvězdném létě nezmoknete, neboť scéna se může pochlubit unikátním systémem rychlého zastřešení v případě deště. Nehrozí tedy, že by se představení kvůli počasí nedohrálo. Ke vstupenkám je možnost získat i poloviční slevu na návštěvu Observatoře Žižkovské věže. Vedle krásné inscenace se tedy můžete podívat i na letní Prahu z pořádné výšky.
-red-
Tvůrčí Afrika slaví 15. narozeniny!
Festival je jediným projektem svého druhu v ČR. Usiluje o soustavné, dlouhodobé a hlubší poznání tvorby současných afrických autorů prostřednictvím debat, setkání s českými (příp. jinými zahraničními) autory a tvůrci, zprostředkováním překladů a vydáním her, scénických čtení a divadelních představení českým divákům. Inspiruje české umělce a intelektuály dramaturgicky, inscenačně i teatrologicky. Širší publikum pak umělecky, společensky, kulturně i lidsky.
Přispívá významným způsobem k větší rozmanitosti české kultury. A zároveň uvádí české divadlo do světového multikulturního kontextu. Působí v neposlední řadě také jako prevence proti rasismu, xenofobii a kulturní nesnášenlivosti.
Festival letos oslaví své 15. narozeniny. Oslavíme je společně od 18. do 25. května. Pražský program začíná v sobotu 18. 5. v 13.00 na Náměstí Václava Havla (piazzettě Národního divadla) programem pro celou rodinu BENSO. Vystoupí skupiny Aneboafro či TiDiTaDe, bubeníci Papis Nyass a Mohamed Camara, slamerka Ellen Makumbirofa, orientální tanečnice Sahar, těšte se také na módní přehlídku značky SYIA, ohňový rituál Gilsona Santany či stánky různých afrických zemí! Klíčovým zahraničním hostem dalších dní bude Sedjro Giovanni Houansou, dramatik z Beninu a loňský vítěz prestižní dramatické soutěže rádia RFI, jehož vítěznou hru uvedeme s českým názvem Nothing’s land ve scénickém čtení v Knihovně Václava Havla. Do Prahy přijede také slavný „Guimba National“, tedy herec a komik Habib Dembélé. Ikona malijského divadla a filmu vystoupí v představení Skvělý osud Amadou Hampâté Bâ v Divadle Archa. V Experimentálním prostoru NoD nepřehlédněte pražskou premiéru unikátního projektu Mea culpa performera Ch. N. Tiendrebéogo z Burkiny Faso a v divadle Ponec karibský taneční večer složený z dvou choreografií souboru Art&Fact z Martiniku a duetem Ghanaia v podání českého souboru BaToCu. Festival vrcholí multižánrovou oslavou Dne Afriky v Kampusu Hybernská.
Lucie Němečková
MUZEUM V JÍLOVÉM U PRAHY ZVE NA VÝSTAVU KRAJINY A ZÁTIŠÍ
Krajiny a zátiší je název výstavy akademického malíře Vladimíra Albrechta, kterou bude možno shlédnout od 4. 5. do 28. 7. 2019 v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Vystavené oleje na plátně vesměs zachycují okolí Jílového, Kamenného Přívozu a takzvané Zlaté řeky Sázavy. Jak už sám název výstavy napovídá, tak kromě krajinných motivů nebudou chybět ani květinová zátiší, která jsou až snově lyrická. Zahájení výstavy proběhne 3. května za hudebního doprovodu bluesového kytaristy Martina Chika.
Jihočeský rodák Vladimír Albrecht vystudoval malbu na pražské AVU u doc. S. Ballardiniho a prof. Františka Jiroudka. Jeho výtvarný výraz se utvářel směrem k vystižení prolínání barvy a světla, proměn krajiny v denních a ročních dobách. Zároveň s krajinou je jeho oblíbeným tématem zátiší, zvláště květinové a také veduty měst.
Jeho tvorbu silně ovlivňuje příroda, obzvláště Posázaví, kde bydlí a tvoří a jak sám podotýká, velmi mu záleží na zachování krásné a inspirativní jílovské krajiny. Řeka Sázava se mnoha obrazy prolíná jako ústřední motiv. Inspirací je pro něj nejen řeka v proměnách denních a ročních dob, ale i tamní výhledy, a květiny na louce či zahradě. Ve svých obrazech přechází od imprese krajin až k fotografickému realismu květinových zátiší, která budou na výstavě také zastoupena.
-alb-
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.