Nedaleko Prostějova se ve vodní hladině Podhradského rybníka zrcadlí vytáhlá a štíhlá zámecká budova, která je výraznou dominantou v širokém okolí.
Na první pohled to není klasický zámek, na který jsme zvyklí. Je na něm něco zvláštního. A poloha na skalnatém ostrohu to jen zvýrazňuje. Skutečnost je taková, že nebyl nikdy dokončen. Za vše může rodinný spor z doby, kdy panství vlastnili Lichtenštejnové. Kníže Karel Eusebius nadšeně projektoval velkolepý zámek pro svého syna Jana Adama, který ale o tak impozantní sídlo nestál. Stavba navržená v mimořádných proporcích se už od začátku zdála být čirým bláznovstvím. Stavební práce se prodražovaly a otec se synem nenašli společnou řeč a jen se hašteřili. Po smrti Karla Eusebia (1684) realizoval jeho syn z původně navrženého čtyřkřídlého objektu pouze jedno křídlo, ale roky dohadování ho natolik znechutily, že tady nechtěl ani pobývat.
Vedle dnešního zámku stával po léta mocný hrad, jehož pozůstatky jsou patrné na zámeckém nádvoří a zbyla z něj hláska. Postupně patřil různým rodům, k Perštejnům se však váže příběh z 16. století o smutné černé paní Maríi Manrique de Lara y Mendoza. Ta byla dvorní dámou na španělském dvoře, kde se s ní setkal významný český diplomat a politik Vratislav II. z Pernštejna, řečený Nádherný. A María se stala jeho vyvolenou. Protože byla vychována v přísném katolickém prostředí a měla s manželem odejet někam do neznáma, dala jí ke svatbě její matka na ochranu malou voskovou sošku Ježíška, kterou María vozila všude s sebou. A tak se soška několikrát ocitla i na Plumlově, kam s manželem občas zajížděli. María u nás velmi trpěla a nikdy si na nové prostředí nezvykla. Navíc byla pořád v jiném stavu a ve smutku, protože z jednadvaceti dětí jich deset zemřelo.
Zoufalá matka neodkládala černé šaty a sošku pak dala své dceři Polyxeně, když si brala Zdeňka Popela z Lobkovic. Polyxena ji později věnovala pražským karmelitánům a my ji známe jako Pražské Jezulátko. María stála po boku svého manžela, ale šťastná nebyla. Její duch prý stále bloudí na Plumlově a hledá hradní kapli, kam se ke svaté sošce chodívala modlit za zemřelé děti. Její portrét s dcerou Polyxenou i kopii Jezulátka lze dnes spatřit na plumlovském zámku.
V současné době si návštěvníci Plumlova mohou prohlédnout stálé expozice, zámecké prostory i sklepení. Bohatý je zde také kulturní program.
foto © Olomoucký kraj
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.