Vysoké Mýto (nyní má zhruba 12 500 obyvatel) najdeme v západním cípu bývalého okresu Ústí nad Orlicí. V rodném listě má zcela nepochybně napsáno jméno svého zakladatele, Přemysla Otakara II., přesné datum by tam však nenašli ani nejpečlivější badatelé. Určitě to však bylo před rokem 1265, některé prameny uvádějí rok 1262.
Název města je odvozen od slova mýtit, protože bylo založeno tzv. na zeleném drnu, to je na zcela novém místě. Přídomek vysoké zase vychází z toho, že bylo postaveno na vyvýšeném místě. Jeho prvními obyvateli byli Němci, které král Přemysl pozval ze severní oblasti Německa. Vysoké Mýto se nacházelo na tzv. Trstenické stezce, což vedlo nejen k jeho stavebním úpravám, ale i přílivu peněz.
Město procházelo obdobím rozkvětu i úpadku, nevyhnuly se mu ani velké požáry (1774, 1816) nebo morové epidemie (1714-1715). Od druhé poloviny 18. století bylo sídlem vojenské posádky, což neblaze zasáhlo Vysoké Mýto po sovětské okupaci v roce 1968. Téměř 10 tisíc vojáků zde po odchodu v roce 1990 zanechalo velmi silnou ekologickou spoušť a materiální zátěž. Pobyt jakýchkoliv vojáků dnes už připomínají jen historické fotografie.
Vysoké Mýto označované jako město bran a věží to potvrdí hned při příjezdu. Není možné totiž přehlédnout věže kostela svatého Vavřince, jehož historie sahá do druhé poloviny 13. století. Kostel je dominantou středu města, od něj je to kousek i k dalším místům, které stojí za pozornost: Pražská a Litomyšlská brána, Choceňská věž ukazují, kudy se kdysi do města obehnaného vysokými hradbami, vstupovalo. Každé z těchto míst zavede návštěvníky na největší čtvercové náměstí v Česku, náměstí Přemysla Otakara II. Jeho výjimečnost nespočívá jen v jeho rozloze, ale v pravidelném systému středověkých ulic (celkem 12), které z něj vedou.
Na náměstí upoutá, kromě jiných, i budova bývalé radnice a soudu (s hodinami na věžičce). Zde se nyní nachází Muzeum českého karosářství, které připomíná Josefa Sodomku a jeho slavnou karosárnu z první poloviny 20. století. Po roce 1948 se původní Sodomkova firma proměnila na továrnu, s níž je spojena výroba autobusů (Karosa, nyní Iveco).
Tipy na výlety
Naučná stezka vysokomýtskými parky vede kolem historického centra. Dvoukilometrová trasa je velmi snadná, nabízí nejen místa k odpočinku ve stínu zeleně, ale také příjemnou procházku s mnoha zajímavými místy.
Nedaleká Vraclav je spojena mj. s vyvražděním rodu tzv. Vršovců. Turisty na sedmikilometrové trase ale čeká jen pět zastavení, které připomínají nejen historii regionu, ale nechají nahlédnout do místní fauny a flory.
Středně náročný výlet na kolech krajinou rybníků ukáže, proč jezdil na řeku Loučnou například chytat ryby i herec Jan Werich. Rybníky Šváb, Horní, Prostředí i Dolní heřmanský či Chobot zavedou do míst, která mnohdy zůstávají zrakům návštěvníků skryta.
České Versailles = zámek Nové Hrady dává postupně do původní krásy rodina Kučerova. Ať se návštěvníci vydají na kolech přes Bžundov a Hrušovou, nebo zvolí Pustinu, Libecinu a později Knířov, čekají je malebná místa. Nové Hrady pak nabízejí úžasný park, cyklistické muzeum, galerii klobouků či pohled na zvířata na farmě.
Vysoké Mýto se může stát základnou také pro výlety například doToulovcových maštalí, do Litomyšle, ale i na Hlinecko či Chrudimsko.
Turistické informační centrum Vysoké Mýto
náměstí Přemysla Otakara II. 96, 566 01 Vysoké Mýto
infocentrum.vysoke-myto.cz
email: infocentrum@vysoke-myto.cz
tel. +420 465 466 112, 465 323 303, 778 488 164
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.