Na Linec se valí jihočeská zážitková vlna dosud nevídaných rozměrů. A bude hodně vidět, slyšet, cítit i chutnat. V záplavě jihočeské gastronomie, potravinářství, řemesel, tradic, umění, architektury, kultury a turistických možností, se od čtvrtka 16. do soboty 18. května ocitne celé centrum hornorakouského hlavního města. Hauptplatz, Landstraße, Promenade i Martin Luther Platz nabídne svým návštěvníkům celkem 90 vystavovatelů z jihu Čech.
Inspirací ke vzniku projektu Südböhmen zu Gast in Linz - Jižní Čechy hostem v Linci z dílny Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) byl přetrvávající paradox. Přestože Hornorakušané mají jižní Čechy doslova na dosah ruky, mezi jejich nejčastější návštěvníky rozhodně nepatří.
„A to bychom chtěli změnit, protože máme co nabídnout. Hlavním cílem projektu je ukázat našim jižním sousedům, jak obrovský a atraktivní turistický potenciál mají na dosah ruky, kousek za hranicemi v jižních Čechách. S Rakušany jsme těsně spjati historicky, asi není třeba připomínat, že první koněspřežní železnice na evropském kontinentu směřovala z Českých Budějovic právě do Lince,“ uvedla hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.
Podle ředitele JCCR Jaromíra Poláška se Rakušané, na rozdíl třeba od návštěvníků z Německa, raději ubytují u hranic v Rakousku a do Česka vyrážejí jen na jednodenní výlety. To potvrzují i data Českého statistického úřadu, z nichž vyplývá, že v počtu přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních na jihu Čech loni obsadili Rakušané čtvrté místo pomyslného žebříčku za Němci, Číňany a Holanďany.
„Myslím si, že hlavní příčinou je zřejmě někdejší Železná opona, která jižní Čechy od horního Rakouska neprodyšně oddělila na celá desetiletí. Rakušané tak přes těsné sousedství nevědí, co je u nás čeká. A tak jim to musíme ukázat. Jak jihočeskou vesnici a přírodu, tak dobré jídlo a pití. Na tři dny tak obsadíme Linec jižními Čechami, od tradičních nabídek až po současné novinky, které osloví i mladé lidi,“ konstatoval Polášek.
Součástí jihočeské delegace v Linci budou starostové a starostky partnerských měst z česko-rakouského příhraničí, kteří se mimo jiné zúčastní i slavnostního Festaktu u příležitosti 30 let od pádu železné opony a 15 let od vstupu ČR do EU a také konference Evropského regionu Dunaj – Vltava (ERDV), kde si s rakouskými kolegy zhodnotí dosavadní přínosy vzájemné spolupráce a budou diskutovat o budoucím zaměření ERDV.
17. května dopoledne se uskuteční také B2B seminář pro rakouské touroperátory a novináře. V krásných prostorách Redoutensäle proběhne prezentace regionu jižní Čechy, Jihočeského letiště České Budějovice, turistických oblastí a jejich partnerů. „Budou představeny novinky z našeho regionu a po skončení prezentací dostanou touroperátoři možnost se osobně setkat se zástupci turistických oblastí a dozvědět se podrobnosti o připravovaných akcích, aktuální nabídce a zakomponovat je do nabídek pro své klienty,“ dodala manažerka marketingu JCCR Jana Píchová.
Vlajkovou lodí mezi partnery jihočeské účasti na tradičních jarních městských slavnostech v Linci je Budějovický Budvar. Dalšími pak jsou zastoupení agentury CzechTourism ve Vídni, Velvyslanectví České republiky v Rakousku, agentura Czech Trade, Jihočeské letiště a Linzer City Ring, nezisková organizace, která se zabývá pořádáním prezentací, trhů a prodejních akcí v centru města. Očekávaná návštěvnost slavností je odhadována na přibližně 300 tisíc lidí.
Hlavní město Horních Rakous má 198 tisíc obyvatel a dalších více než 100 tisíc do něho denně dojíždí. V celé jeho aglomeraci žije na čtvrt miliónu obyvatel. Jihočeský kraj nyní na tři dny obsadí nejatraktivnější lokality lineckého centra.
Vedoucí oddělení blízkých trhů JCCR Ondřej Flemr v této souvislosti prozradil, že Hauptplatz, hlavní náměstí v Linci, kterému bude dominovat stan Budějovického Budvaru, se v průběhu akce dočasně promění v pravou jihočeskou vesnici s návsí lemovanou tradičními stavbami ve stylu selského baroka. Návštěvníci zde ochutnají tradiční kuchyni, pivo i další nápoje a shlédnou ukázky lidových řemesel. Na hlavním pódiu vystoupí jihočeské folklorní soubory a proběhne kuchařská show.
„Promenade se pak změní na malé středověké město a rytířský tábor. K vidění zde budou ukázky tradičních řemesel spojené s prodejem. K mání bude také stylově pečené či grilované maso, dostatek piva a dalších nápojů. Kulturní program bude zahrnovat historickou hudbu a rytířské souboje. Děti si zde vyzkouší například lukostřelbu,“ sdělil Flemr.
Rušná Landstraße nabídne pestrou směsici zážitků a aktivit. Budou se zde prezentovat jednotlivé turistické oblasti jižních Čech, které nabídnou své typické regionální produkty: keramiku, sklo, suvenýry, ale i krajové speciality a nápoje. Veselou a živou atmosféru budou dokreslovat pouliční umělci. Atmosféra na Martin Luther Platz se naopak ponese ve znamení relaxu. K dispozici zde bude fresh zóna s nabídkou lehkých moderních pokrmů, kavárnou a čajovnou. Pohodovou odpočinkovou kulisu bude dotvářet akustická hudba.
Jihočeská centrála cestovního ruchu je příspěvkovou organizací zřizovanou Jihočeským krajem, která využívá dotace, příspěvky a granty z nejrůznějších zdrojů na podporu cestovního ruchu, s jejichž pomocí vytváří produkty cestovního ruchu, rozvíjí turistickou infrastrukturu, kulturu v regionu a spolupráci s příhraničními regiony Horního a Dolního Rakouska a Bavorska. JCCR prezentuje region na domácích výstavách a veletrzích cestovního ruchu, provozuje oficiální Informační systém cestovního ruchu Jihočeského kraje a neustále ho rozšiřuje o aktuální data.
Hlavním cílem JCCR je realizace projektů zaměřených na rozvoj cestovního ruchu v regionu a prezentaci regionu jako turisticky atraktivní destinace.
Jihočeská centrála cestovního ruchu
www.jccr.cz, www.jiznicechy.cz, tel.: +420 387 201 283, e-mail: info@jccr.cz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.