Unikátní zahrady a parky tří přeshraničních regionů se spojily v projektu DoZahrad.cz.
Zelené, kvetoucí a voňavé bohatství Jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska se představilo ve společném turistickém projektu. Bylo možné shlédnout krásua jedinečnost zahrad, parků a přírodních zákoutí napříč regiony a dozvědět se i něco z historie.
Do projektu se v rámci přeshraniční spolupráce zapojily regiony: jižní Morava, Dolní Rakousko a Vysočina. CCR JM v této aktivitě rozvinula spolupráci se spolkem Die Gärten Niederöstereichs a školou IMC FH Krems.
Webová stránka DoZahrad.cz nabízí návštěvníkům dvanáct tematických okruhů-příběhů, které je přivedou k zahradám, parkům a zajímavým přírodním zákoutím napříč třemi regiony.Zájemci zde najdou více než 120 tipů na atraktivní výlety.
V rámci projektu jsme navštívili několik zahrad.
Botanická zahrada
První zastávkou byla botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, kde nám vedoucí zahrady paní Mgr. Magdaléna Chytráve sklenících poskytla velmi zajímavý výklad.
V tropickém skleníku nám prozradila agrotechnický postup pěstování viktorie, konkrétně druhu Victoria cruziana, která byla k vidění ve skleníku.Postup spočívá vtom, že se semena rostliny vysévají 8. března na MDŽ do bahna a pokládají se do tepla, nejlépe k trubkám topení. 1. května se přesazují do bedny, ve které rostlina ve vodě roste a má tak zajištěny potřebné živiny. Kvete dvakrát po sobě. Zajímavostí je, že první noc je květ bílý a druhou noc růžový. Viktorie je „profláklá" zejména tím, že její listy unesou velkou váhu, proto se na nich často fotí malé děti.
Tato rostlina má v botanické zahradě dlouhou historii pěstování. Pěstuje se tam zhruba od roku 1925 a s výjimkou let, kdy bylaválka, je zde pěstována stále. Dále v jezírku bylo možno spatřit lekníny, ale i rýži setou.
V okolí na první pohled zaujaly velké růžice pandanusů, mangovník, kokosová palma a také banánovník s nezralými banány. Nad hladinou jezírka se vinula Vanilla planifolia. Zajímavá byla i tropická užitková plodina papája melounová a Mimosa pudica – kde nám názorně dokázala, jak je tato rostlina citlivá na dotek i pouhý mírný vítr.
Na své si přišli i milovníci pokojových rostlin. Ve skleníku byl hojně zastoupen draceny, krotony, filodendrony, fíkusy, peperómie a pěkně vypadaly i listy rostlin rodu Calathea a Aglaonema. Bylo možno narazit i na bavlník a cukrovou třtinu.
Další zajímavostí byl kakaovník pravý, na jehož kmenu jsme mohli vidět poupata. Tomuto jevu se říká kauliflorie, zajímavé je také to, že květy opylují netopýři.
V dalším skleníku byly kapradiny jako třeba vranečky a sleziníky a také cykasy, zajímavé byly tykadlovky (Anemia) a žebrovice (Blechnum) s výtrusovými klasy. Dominantní byly velké cykasy, zejména z rodu dión.
Kromě kapradin a cykasů se tam nacházely i masožravé rostliny, zejména láčkovky se svými pěknými pastmi a špirlice s velmi zvláštními květy. Zvláštní krásu těchto květů lze nejlépe pozorovat venku v masožravkovišti, kde je jich velké množství.
Jako další jsme shlédly studený skleník s olivovníky, myrtou, žumarou a dalšími rostlinami. Poslední byl skleník s kaktusy a sukulenty. Ze sukulentů upoutaly růžice agáve a aloe, kolopejky a další.
Vinice Šobes
Nedaleko Hnanic na Znojemsku se nachází nejstarší a zároveň jedna z nejznámějších viničních tratí Moravy – Šobes, která je také nazývána „ikona moravského vinařství“. Je zajímavá svou jedinečnou dispozicí v meandru řeky Dyje v Národním parku Podyjí.
Lokalita, kde se vinná réva pěstuje od středověku, patří mezi 10 nejlepších evropských vinařských poloh. Daří se tu Ryzlinkům, Rulandskému, ale také Pálavě či Sauvignonu. Vinice je přístupná veřejnosti, a od června do konce září lze v místech, kde se réva rodí, ochutnávat šobeská vína a nerušeně se procházet.
Ve spodní části vinohradu stojí ochutnávkový stánek, kde si víno můžete zakoupit. Vinice leží na mezinárodní cyklostezce Greenways Praha-Vídeň.
Zámecký park Grafenegg
Další zastávkou byl zámecký park Grafenegg, kde se prolínají prvky architektury a přírody. Cestičky, louky a výhledy na zámek, byly komponované podle vzoru anglické základní architektury. Park byl vytvořen s vazbou na tradici tohoto místa, 300 let staré solitéry a botanické rarity z celého světa korespondují se zámkem z romantického historismu. Moderními umělecká díla v parku, open-air jevištní scéna Wolkenturm a koncertní sál Auditorium dle mého názoru však nebyly šťastným řešením, a do parku absolutně nezapadaly.
Zámecký park má rozlohu 32 ha. Je možné tady objevit nejen spoustu stromů a keřů z Rakouska, ale odjinud. Při procházce parkem se vydáváte po stopách historie a vývoje areálu od 17. až po 21. století – od barokní zahrady po přírodně krajinářskou zahradu podle anglického vzoru.
V rámci revitalizace zámeckého parku prováděné od roku 2006 architektonickou kanceláří «Land in Sicht» se znovu zviditelnily a oživily jednotlivé epochy historie parku. Prastarým základem rozlehlého anglického krajinářského parku je výrazná kulisa tvořená obřími stromy ve stáří až 300 let. Vegetace je tak definována druhovou rozmanitostí a růzností tvarů. Během válečného a poválečného období park zpustnul a stav dřevin se snížil na 350 druhů. Dnes park obohacuje již 700 odrůd stromů a keřů i nově založené květinové záhony, jež umožňují prožitek střídání ročních období s různými akcenty květů, vůní a barev.
Díky obnově cestičky parku a postavení mostu bylo možné nově připojit také přírodě blízkou západní část parku, v které vytváří působivou atmosféru vodní tok Mühlkampf. Nejmodernějším prvkem v parku je sbírka uměleckých předmětů «Kunst im Park. Schlosspark Grafenegg». Zákoutí s posezením a vyhlídkou podél revitalizované a doplněné sítě cest zvou k zastavení, stejně jako louky parku nabízejí prostor pro odpočinek a piknik.
Ukázková zahrada Margit Stich
Další navštívenou byla ukázková zahrada Margit Stich v obci Böheimkirchen.Je to nádherná přírodní zahrada osázená v anglicko-selském stylu. Předzahrádka s anglickými růžemi, vlastními vypěstovanými zimostrázy ve tvaru koulí a také pivoňky a hortenzie jsou uspořádány ve formální struktuře.
Přes malý můstek mezi velkou borovicí a jalovcem kolem rozkvetlého živého plotu a špalíru s vínem vede pod růžovým obloukem porostlým zářivě červenou popínavou růží "Sympathie“ cestička do partie bohatě osázené rostlinami a dobře začleněné do celkové kompozice zahrady.
V integrované „selské zahradě“ rostou léčivé byliny, bobulovité keře, zelenina a jahody i pestré slunečnice a spousta odrůd pivoněk. Je to místo lákající užitečný hmyz, jakou jsou včely, čmeláci a barevní motýli.
Tato část zahrady majitele neustále inspiruje její k filozofickým textům v uceleném stylu.
Pro vášnivou zahradnici a certifikovanou bylinkovou pedagožku je šetrný přístup k přírodě velmi důležitý. Tento postoj se také odráží v komentářích během prohlídky zahrady. Zahrada byla již také použita pro účely natáčení filmu.
V romanticky koncipovaných a bohatě dekorovaných koutech a zákoutích jsou rovněž umístěné různé prvky k posezení. V zahradě se najdou oblíbená místa pro každé roční a denní období. Hojně využívaný je velký stůl pod vrbou smuteční, která zde byla vypěstovaná a její stáří je 25 let. I během horkých letních dnů se tady vždy sedí příjemně. Také listy na stěně domu hustě ovinuté vonícími fialovými květy vistárie vytvářejí oblíbené stinné místo.
Zahradu obklopuje mnoho velkých stromů. V samotné zahradě rostou různé staré odrůdy jabloní, hrušeň, švestka, višeň a kdouloně.
Margit Stich zkrášlila svou zahradu jedinečnými kreativními a vlastnoručně vyrobenými nápady, z velké části jsou to recyklované materiály ze železa, dřeva a kamenů i hrnčířské a proutěné dekorace. V zahradě lze najít mnoho osobních výroků a rčení. Pedagožka v oblasti bylinek má také spoustu znalostí týkajících se energetických účinků rostlin a kosmických souvislostí přírody v kontextu s člověkem. Její osobní motto zní:
„Zahrada je jako náš život, zdánlivě nekonečný úkol, růst, kvést a zrát.“
Steinschaler přírodní hotel
Steinschalet natur hotel je hotel s kuchyní zaměřující se na místní regionální speciality z dřínu a také z planých rostlin. Komplex Steinschalerhof nacházející se ve starém venkovském domě Vierhanthof, je obklopen přírodou, zahradami a rybníky. Postupem času bylo k hotelu připojeno i levé křídlo, tzv. south garden house. Hotel doplňují zahradní domy a sruby, sklípek Mostinum a apartmánový dům Königswiese.
Pan Johann Weiss nás provedl svojí permakulturní zahrádkou, poskytl zajímavý výklad a dával nám ochutnat květy divokých rostlin, například hořčice. Zahrada nenabízí květiny a zeleninu ve sklenících, ale divoké rostliny, keře a stromy.
Pan Weiss velmi dbána mulčování, na tomto principu je založena celá zahrada. Nevidí smysl v pletí a úhlednosti „klasických zahrad“. Ve volné přírodě podle něj také nejsou holá místa bez plevele.
Rostliny, které by jiní považovali za plevel, jsou v této zahradě pěstovány a využívány v kuchyni. Byla možnost ochutnat jak jídla z planých rostlin, tak speciality z dřínu, například pivo, víno, šťávu a marmeládu.
Vše je pěstováno ekologicky a dle pana Weisse se nepotýkali s problémy.
Ač se to zdá nemožné, kuchyně z divokých bylin ve čtyřhvězdičkovém hotelu skvěle funguje. Je zaměřena na polévky z plevele, saláty, ale i hlavní chody z planých rostlin.
Místní byliny a částečně zapomenuté plané rostliny se zde využívají od roku 1998.Jsou bohaté na vitaminy a mají pozitivní účinky na lidské zdraví. V kuchyni se řídí heslem: „Tradice a zdravý rozum“. Kromě výpěstků za zahrady mají systém založený na regionálních dodavatelích a pěstitelích.
Spolek Arche Noah aneb rozmanitost kulturních plodin
Neziskový spolek Arche Noah, kam jsme se dále podívali, se sídlem v Schilternu (Dolní Rakousko) se od roku 1990 zasazuje intenzivně o zachování a rozvoj rozmanitosti kulturních plodin. Společně s celou sítí tvořenou zemědělci, malými zahrádkáři a výzkumnými ústavy se daří zpřístupňovat a dále rozvíjet rozmanitost odrůd a rovněž podporovat povědomí o významu druhové rozmanitosti na společenské a politické úrovni.
Kulturní plodinypěstujílidéjiž tisíce let. Patří k nim obilí, zelenina a polní plodiny, ale také přadné, barvířské a olejnaté rostliny. Vzniklo takto neuvěřitelné množství místně využívaných a uzpůsobených odrůd.
Jsou však ohroženy, neboť 75 % kulturních plodin od počátku 20. století vymizelo. Jedna z hlavních příčin je industrializace zemědělství. V komerčním zemědělství se pěstuje několik málo odrůd, jež jsou přizpůsobené intenzivnímu a průmyslovému pěstování zeleniny. Ty potlačují rozmanitost. Takto tvoří už pouhých 100 kulturních rostlin (z více než 4 800 známých) 90 % celosvětové sklizně plodin. Druhovou rozmanitost ale ohrožují také politické a společenské rámcové podmínky.
Rozmanitost užitkových rostlin zajistí kvalitní život v budoucnu a je základem naší výživy. Rozmanitost zajistí, že zemědělství bude schopno se přizpůsobit měnícím se podmínkám životního prostředí (klimatická změna, choroby, škůdci). Dnes nelze říci, které druhy nebo odrůdy rostlin nebo „genetické zdroje“ budou jednoho dne „důležité“. Je proto nezodpovědné tyto poklady ztratit. Rozmanitostí zajistíme základy zemědělství, ale také požitek a chuť, zachováme cenné kulturní statky a tradiční kulturní techniky.
Mimochodem: Vědomosti týkající se tradičního semenářství jsou od roku 2014 zapsané na seznamu UNESCO jako nehmotné kulturní dědictví.
Více než 16 000 lidí podporuje spolek jako členové, sponzoři, dobrovolníci nebo kmotři jednotlivých odrůd. Několik stovek tisíc lidí podporují také na politické úrovni „Svobodu pro druhovou rozmanitost“. Je spousta možností jak být aktivní zahradnicky a prakticky.
A je jedno, jestli formou finanční nebo nemateriální, každý typ účasti v síti umožní druhovou rozmanitost kulturních plodin pro budoucí generace.
Přidejte se k nám! Třeba jako člen spolku ARCHE NOAH: ročním příspěvkem ve výši 49,- EUR (snížený 29,- EUR) poskytnete důležitý přínos pro diverzitu!
Kittenbergerovy zahrady
Mezi vinicemi, zasazenými do kopcovité krajiny Schilternu u Langenloisu, se rozprostírá jeden z nejrozkvetlejších návštěvních cílů Rakouska, který vytvořil Reinhard Kittenberger s pomocí rodiny a svého týmu zaměstnanců. Ukázkové zahrady koncipované s velkou dávkou fantazie lákají k výletu do přírody, navozují pocity štěstí a probouzí chuť k zahradničení.
Na ploše o rozloze více než 50 000 m2 se nachází 40 tematických zahrad, jež svými nezapomenutelnými místy, kreativními nápady na řešení zahrady a pestrými kvetoucími obrazci okouzlí návštěvníky v každém ročním období.
Na jaře se tam otevírá statisíce květů všemožných barev, během léta vykvétajírůže a kompozice z keřů a letniček, na podzim se rozzáří pestré jiřiny, za babího létanavodístovky dýní podzimní atmosféru, zkrátka stále se je na co těšit. Vrcholný závěr sezóny se odehrává ve znamení adventního kouzla se 400 000 světýlky a kouzelnými dekoracemi, jež rozzáří oči všech návštěvníků.
V zahradách jsou i vinice a obří bylinková spirála. K posezení a kochání se výhledemzvoulavičky a lehátka s pohodlnými polštáři. O zahradu se stará zahradník Reinhard Kittenberger.
Jedinečný zážitek nabízí především velká Dobrodružná zahrada se Selskou zahradou se zvířaty. O nadšení se tady postará rodinná a adrenalinová skluzavka, o vodní zábavu zase plavba na voru a tekoucí potok, ti nejmenší se zabaví v Zahradě skřítků. Zvířecí kamarádi jako alpaky, waldviertelští klokani, poníci a trpasličí kozy jsou rovněž součástí každodenního programu.
Rájem pro příležitostné zahradníky a milovníky krásných věcí je Kittenbergerovo zahradní centrum. Zákazníkům tam poradí odborný personál.
Zahradní restaurace Skleněný dům očekává hosty s čerstvými grilovanými jídly z ukázkové kuchyně i se sezónními pokrmy, které lze jíst na slunečné terase u vodopádu a kochat se zároveň výhledem na zahrady. Otevřeno je denně od poloviny března do 4. adventní neděle
Příběhy (nejen) zahrad
DoZahrad.cz láká návštěvníky nejen na místa dobře známá, ale také na místa nenápadná, která zůstávají bez povšimnutí. Zahrady a parky byly vybrány s důrazem na jejich nevšednost, autentičnost a rozmanitost.„Jenom na území našeho kraje najdeme unikáty, o kterých většina turistů, ani místních obyvatel, neví. Máme tu smyslovou zahradu pro nevidomé i největší sbírku rostoucích léčivých rostlin v ČR. V botanické zahradě roste největší leknín světa. To je jen zlomek toho, co návštěvníci v nabídce DoZahrad.cz najdou,“ prozrazuje Monika Hlávková, manažerka projektu.
Zahradní léto v Dolním Rakousku
Příspěvkem Dolního Rakouska do projektu je, mimo jiné, akce Zahradní léto (Gartensommer in Niederösterreich). To přináší návštěvníkům ucelenou nabídku aktivit nejen v zahradách a parcích, ale také v restauracích a ubytovacích zařízeních, které se do akce zapojily.
Přeshraniční projekt „GrünRaum“
Projekt „GrünRaum – Zhodnocení zelených prostor“ realizuje od září 2016 Centrála cestovního ruchu-Jižní Morava, z.s.p.o.ve spolupráci se spolkem Die Gärten Niederöstereichs a školou IMC FH Krems v rámci programu INTERREG V-A Rakousko-Česká republika. Strategickými partnery jsou Vysočina Tourism a Niederösterreich Werbung.Projekt se zaměřuje na vzájemnou výměnu zkušeností a znalostí mezi partnery, tvorbu společné nabídky a marketingové aktivity.
Centrála cestovního ruchu-Jižní Morava, z.s.p.o. (CCR JM):
Byla zřízena v roce 2005 jako zájmové sdružení právnických osob,kterémá za úkol koordinaci rozvoje cestovního ruchu na jižní Moravě se zaměřením na maximální využití turistického potenciálu území v souladu s principy udržitelného rozvoje. Členy sdružení jsou: Jihomoravský kraj, Statutární město Brno a Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky.
Úkolem centrály je propojování a koordinace aktivit osob zainteresovaných na rozvoji cestovního ruchu s cílem poskytnout návštěvníkům regionu komplexní služby, zabezpečit prosperitu podniků a tím i konkurenceschopnost jižní Moravy.
-alb-
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.