(120 let)
,,Mým očím je stále nutno házet potravu. Polykají ji nenasytně a surově. A v noci a ve spánku ji tráví.“ Tak popisuje Jindřich Štyrský svou neustálou potřebu tvořit, kterou se rád nechal unášet. Není divu, že se stal českým malířem, fotografem, grafikem, výtvarníkem, básníkem, teoretikem a zejména představitelem surrealismu.
Narodil se 11. srpna 1899 v Dolní Čermné, kde také prožil své dětství. Vystudoval gymnázium v Hradci Králové, potom pražskou Akademii výtvarných umění. Jeho rané umělecké práce vznikly částečně pod vlivem kubismu, životním stylem se pro něho ale stal surrealismus. Hlavním zdrojem inspirace pro něj byly sny a jejich prožitek.
Byl velmi aktivní v uměleckém světě, od roku 1923 byl členem Devětsilu, později členem Spolku výtvarných umělců Mánes. Jako první surrealistický fotograf zachytil zříceninu zámku La Coste. Jeho oblíbenými motivy byly i poutě, kolotoče, výlohy obchodů, kde se odrážela ulice, ale i funerálie, devastace a eroze. Byl také zaujat přírodou, fotografoval vyvrácené stromy, kmeny a spadané větve. Významné pro něj bylo seznámení s Marií Čermínovou, známé jako Toyen, se kterou umělecky úzce spolupracoval. V letech 1925–1928 žili v Paříži, kde založili svůj vlastní směr, české odvětví surrealismu – artificialismus. Roku 1934 se spolu s Toyen, Bohuslavem Broukem, Vítězslavem Nezvalem či Karlem Teigem stal spoluzakladatelem Skupiny surrealistů v ČSR v Praze. V roce 1935 odjel znovu do Paříže, tam ale vážně onemocněl srdeční chorobou. Zemřel v roce 1942 v Praze.
-alb-, foto Jindřich Štyrský v roce 1930 © Wikimedia Commons
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.