Středověké město, které se stalo kolébkou evropské reformace a ve své době bylo druhým nejbohatším městem Českého království, nabízí i letos řadu nevšedních zážitků.
O expozici Husité, podzemních chodbách, Muzeu čokolády a marcipánu, Strašidelném podzemí, Muzeu Lega, filmové zbrojnici, zoo a dalších atrakcích jsme psali už v předchozích číslech. Tentokrát vám chceme představit kulturní nabídku na letní měsíce a také novinku, která otevře dveře dosud nepřístupné památky.
Rajský dvůr se otevírá návštěvníkům
Při příchodu na náměstí Mikuláše z Husi by jen málokdo odhadl, že se zde skrývá bývalý klášter s pohnutou historií. Jde o raně barokní stavbu ze 17. století, která byla založena, aby napomáhala řádu bosých augustiniánů s rekatolizací husitského Tábora. Během josefínských reforem došlo postupně k zániku kláštera a v polovině 19. století byl přestavěn na věznici, která fungovala i během první republiky a v období protektorátu. Zajímavostí je, že zde 9. ledna 1923 proběhla první poprava v samostatném Československu. Od 90. let 20. století našlo v budově zázemí Husitské muzeum, které se zasadilo o rozsáhlou rekonstrukci. Díky ní se letos otevírá návštěvníkům prostor rajského dvora a také galerie Ambit, která vznikla v jedné z obnovených klášterních chodeb. Do nově zpřístupněného prostoru se podařilo zakomponovat i některé vězeňské cely. První výstava připomene jednoho z nejvýznamnějších českých umělců dvacátého století – Karla Valtera, který se účastnil protinacistického odboje, a než byl odvlečen do koncentračního tábora, strávil několik měsíců ve zdejším vězení.
Letní kulturní akce
20. 6. – 22. 9. Fimfárum (Galerie 140) – výstava pro milovníky animovaného filmu Fimfárum. Expozice bude obsahovat trojrozměrné scény z jednotlivých pohádek celovečerního filmu a kromě loutek, rekvizit a dekorací budou k vidění také originální scénické návrhy, ilustrace, fotografie nebo část věnovaná herecké legendě Janu Werichovi.
12.–14. 7. Mighty Sounds (Letiště Čápův dvůr) – unikátní třídenní hudební festival soustřeďující se především na punk, rock´n´roll, hardcore, reggae, ska, rockabilly, indie rock.
14. 7. Bohemia JazzFest (Žižkovo náměstí od 17.30 hod.) – jeden z největších letních jazzových hudebních festivalů v Evropě, jehož zakladatelem je jazzový kytarista Rudy Linka. V Táboře vystoupí Lenka Dusilová a Elmhurst College Jazz Band z USA.
20. 7. Jordánský maraton (dopravní hřiště u Jordánu od 11 hod.) – zábavný plavecký závod pro veřejnost, základní trasy pouze s plaváním, rozšířená trasa i s překážkovým během.
26. 7. Středověkou lodí po Jordáně (Jordánská pláž od 14 hod.) – vyjížďky na replice rybářského člunu z 15.–16. století, ukázky středověkých řemesel, dílna pro veřejnost, výklad o rybaření ve středověku a způsobu stavění lodí, středověká kapela.
26.–29. 7. Filmové léto Kinematografu bratří Čadíků (Žižkovo náměstí, denně od 21.45 hod.) – vybrané české filmy promítané v srdci historického centra.
1. 8. – 27. 9. Karel Jerie (Galerie U Radnice) – výstava známého malíře a komiksového kreslíře. Na komiksové scéně Jerie proslul svou trilogií Candide, vycházející z Voltairova románu.
2.–4. 8. Komedianti v ulicích (Staré Město) – mezinárodní festival pouličního divadla zaplní ulice a náměstí cirkusovým uměním, klauny, pantomimou, loutkami a pohybovým divadlem, interaktivními představeními i dílnami.
13.–15. 9. Táborská setkání – mezinárodní historický festival, ve kterém zní husitský chorál, rozlévá se medovina, nebe se blýská od ohňostroje a náměstí duní koncerty. Letos vystoupí Queenie, Richard Müller & Band, Tata Bojs, Adam Mišík a další. Více v příštím čísle.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.