Na levém břehu řeky Ohře byl koncem 16. století postaven renesanční zámek. Přes všechna úskalí zde zámek stojí dodnes, jen byl po posledním požáru v roce 1856 převlečen do novogotického kabátu. Dnes zámek nabízí svým návštěvníkům tři prohlídkové okruhy.
I. okruh je porcelánový a v interiérech prvního zámeckého patra nabízí největší muzeum porcelánu v ČR. Máte jedinečnou příležitost spatřit zde na vlastní oči nejstarší výtvor klášterecké porcelánky z roku 1794 s názvem Vivat Böhmen. Vlastníkem většiny exponátů je Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Z jeho sbírek zaujme rozverná a zároveň praktická figurální plastika. Najdete zde oblíbené figurky dvou tváří. Omládnete a prozřete u kouzelného zrcadla. Překvapí vás jídelní servis, pro nějž služebnictvo nasazovalo život, aby ho zachránilo před zničujícím požárem zámku. Kromě historického porcelánu se pokocháte i současnou produkcí klášterecké porcelánky a sklárny Moser Karlovy Vary. Klášterecká porcelánka je dnes nejstarší dosud produkující porcelánkou v Čechách.
Vstupné: plné 110 Kč, snížené 70 Kč, děti do 6 let 1 Kč, cizojazyčný výklad (německý, anglický) 150 Kč.
II. okruh je pohádkový a nabízí prohlídku pohádkové země. Její součástí je největší expozice skřítků (paní Vítězslavy Klimtové), kterou lze momentálně v ČR spatřit. Zajímá vás, jak vypadá stvoření, které vám věčně schovává drobné předměty, a je tak nejvíce rozšířeným skřítkem všech domácností? Přijďte a spatřete Zášupšáka neboli Schovávače na vlastní oči. Pohádkový okruh představuje i historické loutky rodiny Matěje Kopeckého a zámeckou věž. Ta vás okouzlí výhledem na údolí řeky Ohře i legendami Krušnohoří a jejich poutavou prezentací vytvořenou paní Věrou Štefánkovou.
Vstupné: plné 60 Kč, snížené 40 Kč, děti do 2 let zdarma.
III. okruh jsou atraktivity obsahující největší zajímavosti zámeckého areálu. Sem patří více než 5 000 historických knih, minerály z Krušných hor, věž a thunská hrobka. Z minerálů určitě oceníte ciboušovské ametysty, krášlící např. kaple sv. Kateřiny a sv. Kříže na Karlštejně a kapli sv. Václava ve svatovítské katedrále na Pražském hradě. Výstavu minerálů letos doplňuje impozantní vitráž Porta Bohemica vyrobená ve vitrážnické dílně v Lubenci. Lákadlem pro mnoho návštěvníků je hrobka rodu Thunů s výjimečným rodokmenem z porcelánových destiček. Cestou do hrobky projdete částí zámeckého parku, který se řadí k nejlépe zachovalým historickým parkům Ústeckého kraje. V parku, kromě mnoha druhů vzácných dřevin, najdete salu terrenu se sochami významného sochaře Jana Brokoffa a sedm kaplí jakožto Sedm bolestí Panny Marie.
Vstupné: plné 60 Kč, snížené 40 Kč, děti do 6 let 1 Kč.
Otevírací doba:
Celoročně duben až září: po–ne od 9 do 17 hod., říjen až březen: st–ne od 9 do 15 hod. Poslední prohlídka začíná vždy 1 hodinu před koncem otevírací doby.
Těšíme se na vaši návštěvu!
text © Mgr. Kristýna Sladomelová; foto © Miroslav Nyklíček, Marek Vaneš, Roman Novotný
Zámek Klášterec nad Ohří
Chomutovská 1
431 51 Klášterec nad Ohří
tel.: +420 474 375 436
mobil: + 420 602 194 099
e-mail: info@zamek-klasterec.cz
kultura.klasterec.cz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.