V předchozích dvou dílech Kam po Česku jsme vám představili projekt Cesta kamene. V rámci projektu vznikla unikátní stejnojmenná síť turistických tras, která propojuje známé i méně známé kulturní a přírodní památky spojené s kamenem v regionu Podkrkonoší a Dolního Slezska.
Turista postupně projede naučné turistické okruhy na Hořicku, Královédvorsku a na polské straně v městech Dobromierz, Świdnice a Strzegom. Cesta kamene je primárně motoristickou trasou, ale umožňuje vhodně kombinovat také pěší turistiku a cykloturistiku. V tomto článku si podrobněji představíme Hořice na Cestě kamene. Hořice v rámci projektu Cesta kamene rekonstruovaly Městské muzeum, které moderní i tradiční formou ukazuje těžbu a zpracování kamene. Muzeum nabídne mimo jiné moderní interaktivní prvky zaměřené i na děti, venkovní lapidárium soch nebo řadu unikátních expozic kamenického řemesla. Muzeum se díky projektu stane jedním z hlavních turistických taháků města.
V rámci projektu vznikl také naučný turistický okruh, který nabízí přibližně čtyřhodinovou procházku po nejdůležitějších pamětihodnostech města spojených s kamenem. Turista tak navštíví např. Sochařský park U Sv. Gotharda, kde jsou umístěny desítky kamenných soch a skulptur moderního sochařství celého světa. Další zastávkou na trase je také jedna z nejlepších sochařsko-kamenických škol v Evropě. Návštěvník také zamíří do příměstského lesa, kde se nachází bývalý pískovcový lom nebo studánka s kamennými prvky, a dojde až na Dachova s unikátním přírodním koupalištěm. Cestou zpět navštíví kamennou Masarykovu věž samostatnosti s výhledem na město, historický židovský hřbitov nebo bývalý zámek s muzeem Czech road racing. Po celé trase návštěvník narazí na mnoho soch, památníků a dalších prvků kamenné kultury. Ne nadarmo se Hořicím přezdívá „město kamenné krásy“.
Více na
www.cestakamene.eu
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.