(290 let)
Rodák z východočeských Platěnic, český sochař, řezbář a štukatér Jakub Teplý přišel na svět 24. července 1729 jako prvorozený syn sedláka. Díky svému nadání a finanční podpoře mecenáše mohl vystudovat na vídeňské umělecké akademii.
Po návratu do Čech se oženil, vykoupil se z císařského poddanství za 70 zlatých a usadil se jako svobodný měšťan v Pardubicích. Koupil dům čp. 72 u Zelené brány, a stal se tak pardubickým občanem. Po smrti první ženy, která trpěla psychickou poruchou, se roku 1779 oženil podruhé a narodilo se mu celkem sedm dětí. Svým dílem zkrášlil nejen město Pardubice, ale i mnohá další místa v okolí. Tvořil ve stylu měšťanského baroka a rokoka. V letech
1773–1777 vyzdobil sochami českých světců balustrádu kolem mariánského sloupu z r. 1695 na Perštýnském náměstí v Pardubicích. Jeho nejznámějším dílem je reliéf biblického výjevu s prorokem Jonášem a velrybou na domě U Jonáše na témže náměstí. Na cestě k pardubickému zámku můžete na kamenném mostku vidět jeho barokní sochy sv. Jana Nepomuckého a Františka z Pauly. Vytvořil také fasádu staré pardubické radnice, která byla koncem 19. století zbořena, nebo dřevěný oltář pro barokní kostel Sedmibolestné Panny Marie. Jeho dílem jsou i dřevěné sochy na hlavním oltáři v kostele v rodných Platěnicích, další plastiky najdeme v Ledči nad Sázavou, Dašicích nebo v Borohrádku. Zemřel 20. února 1802 ve věku 73 let v Pardubicích.
Alice Braborcová
úvodní foto: Dům s reliéfem Jonáše a velryby, Perštýnské náměstí, Pardubice © Wikimedia Commons
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.