Koncem června se uskutečnil press trip po zajímavých místech Moravskoslezského kraje. A že bylo co obdivovat…
Ve Štramberku jsme se seznámili s výrobou proslulých a tolik oblíbených Štramberských uší a také nás překvapil desetipatrový vápencový lom. V Ostravě jsme si prohlédli důl Michal a potom nás přivítal bunkr Bohumín, který byl součástí naší obranné linie před 2. světovou válkou. Svou nenápadnou krásou se pochlubila Krnovská synagoga a nakonec nás svezla Osoblažská úzkokolejka.
-red-
Technotrasa – novinka pro turisty v Moravskoslezském kraji
Severní Moravou za objevy, jaké jinde nenajdeme
Letitá zkušenost praví – nejlákavější pozvánkou pro turisty – ať kdekoli – je možnost poznávat památky, přírodní zajímavosti, místa, objekty a zážitky, které jsou unikátní, které jinde nalézt nelze. Za takovými cíli návštěvníci nelitují absolvovat třeba i velké vzdálenosti a vynaložit i větší úsilí a prostředky. Originál je originál, zvláště pak můžeme-li si jako vzpomínku odvézt i nějaký neotřelý suvenýr…
Položme si otázku: čím výjimečným, neopakovatelným a významným se může pochlubit kraj Moravskoslezský? Netřeba váhat – ano, jsou to životní příběhy horníků, hutníků, průmyslníků, textiláků, kloboučníků, železničářů, lesníků, mlynářů atd., které předurčily charakter kraje. Tato skutečnost se logicky stala inspirací k vytvoření zcela nového, unikátního projektu pro turisty, jež tato témata mohou zaujmout. A nemylme se – není jich málo. Zrodila se tzv. Technotrasa. Jak zní pozvánka jejích autorů? „Objevte surovou krásu kraje, jehož přírodní bohatství se místní lidé snažili si podmanit po celá staletí. Nechte se ohromit umem a výsledky tvrdé a poctivé práce našich předků, kteří dobývali a zpracovávali přírodní zdroje někdy s pokorou a úctou, jindy méně ohleduplně. Navštivte časem nedotčené kouty drsného regionu, jehož prosperitu i pády ovlivnil člověk a jeho činnost a kde minulost ožívá přímo před vašimi zraky. Vydejte se po Technotrase propojující unikátní místa, kde vás čekají výjimečné zážitky, připomínající technickou vyspělost severní Moravy a Slezska, vnímejte jejich půvab i nepopíratelný a svébytný genius loci všemi smysly“. Dostatečně výmluvné, co říkáte? Na Technotrase takových míst leží desítky – přibližme si jako ochutnávku některá z nich. Odstartovat můžeme přímo v metropoli – Ostravě.
Tamní bývalý Důl Michal nám vtiskne pocit, že to zde horníci nikdy neopustili a že se k nám za chvíli v řetízkové šatně, v „lampovně“, nebo ve výdejně svačin cestou do práce přidají. Užasneme nad krásou a dokonalostí mohutných, v perfektním stavu dochovaných důlních strojů, které byly jakýmsi srdcem celého složitého provozu. Protitankový kanón, kulomety, muniční výtah a zázemí mužstva najdeme v pěchotním srubu MO-S 5 „Na trati“ u Bohumína, který jako by včera opustila posádka. Starají se o něj a provedou nás jím obětaví členové Klubu vojenské historie Bohumín. V Krnovské synagoze, jako zázrakem přeživší řádění nacistů (jejíž litinové sloupy věnoval tehdejší majitel Vítkovických železáren Rothschild), si kromě poutavých příběhů o židovských průmyslnících poslechneme zpěv rabína, ochutnáme košer pokrmy i víno. Párou a kouřem to zavoní při projížďce romantickým parním vlakem Slezských zemských drah po úzkokolejné dráze Třemešná –Osoblaha. Deset etáží, lagunu i velké těžební stroje můžeme ze sedadla offroadu prozkoumat v rozsáhlém vápencovém lomu Kotouč ve Štramberku. V tamní tradiční výrobně si poté můžeme zamoučit ruce při výrobě vlastního Štramberského ucha, pečiva s historickým příběhem, které je neméně proslulé jako pardubický perník, či trdelník.
Jak řečeno - výčet neopakovatelných zážitků na Technotrase zdaleka nekončí, dalších jsou desítky. Výběr záleží jen na nás, našem vkusu, zájmech a zálibách. Blíže na: www.technotrasa.cz
Text, foto Miroslav Navara, úvodní foto: Osoblažská úzkokolejka
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.