Milí čtenáři,
připravili jsme další pokračování nové rubriky, která má připomenout nejen historii tohoto časopisu, ale i tehdejší kulturní nabídku a společenské dění. Vzhledem k tomu, že v srpnu 1952 Zpravodaj CIS nevyšel, vybíráme tentokrát jen několik příspěvků vztahující se k letním aktivitám obyvatel a návštěvníků Prahy. Budeme se těšit na vaše reakce, připomínky i příspěvky z té doby obrazové i textové, které rádi otiskneme.
Alice Braborcová
CIS PRAHA VÁS ZVE DO HLAVNÍHO MĚSTA REPUBLIKY
Vyhlídková služba na Petříně. Na vyhlídkové vížce při historické Hladové zdi, 3 minuty od horní stanice lanové dráhy na Petříně vzdálené, poblíže Lidové hvězdárny.
Služba CIS návštěvníkům Prahy panoramatickými triedry a třemi velkými dalekohledy SOMET BINAR 25 x 100, prohlídky historických objektů a budovatelských staveb hlav. města ze zajímavé perspektivy. Výška n m. 325, nad hladinou Vltavy 130 m. Každou neděli a svátek odpoledne od 14 hod. do 20 hod. za příznivého počasí. Informace o Praze a odborný výklad.
Na věži umístěna směrová růžice s označením všech měst v ČSR a význačných měst evropských a fototypie rytiny Aeg. Sadelera, Praha v r. 1606, rozměru 180 x 50 cm.
ZOOLOGICKÁ ZAHRADA
Žádný z návštěvníků Prahy neopomene navštívit zoologickou zahradu v Troji. Pražská ZOO patří k největším a nejlépe vybaveným ústavům tohoto druhu ve střední Evropě. Péčí MIO a složek lidové správy je po únorovém vítězství přebudovávána v novém duchu po vzoru sovětských zoo-parků a poskytuje mládeži i dospělým nejen hodnotnou rekreaci, ale i cenné poučení. O zájmu, jakému se ZOO těší, svědčí stále vzrůstající návštěvy i stálá péče pražských pionýrů o zvířátka v ZOO. CIS Praha, která organisovala i v zimních měsících plánované návštěvy zimních pavilonů, zřídila od 9. května 1952 na základě zlepšovacího návrhu svého kulturně-osvětového oddělení v ZOO blíže hlavního vchodu informační exposituru CIS. Zájemcům se zde dostane všestranných informací z oboru cestovního ruchu (ubytování, stravování, rekreace, prohlídky Prahy) a možnosti nákupu hodnotných upomínkových předmětů.
U ZOO je konečná stanice autobusové linky, která je napojena na st. El. 3, 12, 17 „Most barikádníků“. Návštěvu lze spojit i s procházkou Oborou; v tom případě je nejvhodnější vystoupit na konečné stanici el. 6 u Výstaviště. Pražská ZOO je otevřena každodenně od 8 do 20 hod.; hromadným návštěvám se poskytuje značná sleva vstupného.
LETNÍ TURISTICKÁ AKCE A TÁBOR CIS
Teprve naše sjednocená tělovýchova položila základy k plnému rozvoji turistiky a táboření v naší republice. Vzorem turistickým oddílům Sokola je sovětská Adělungova turistika. Tak tedy vyšly letos poprvé naše pionýrské oddíly do přírody, aby putovaly po naší vlasti. Mnoho okresů navštívily děti, které tam nikdy dříve nebyly.
V našich krajích je možno pěstovat i turistiku vodní po mnohých krásných českých řekách. Také vodní turistiku neměli jsme dosud rozvinutou na široké lidové základně, jak o to usilujeme. Tu se dohodli soudruzi z krajské sekce Sokola s vodáckým oddílem Sokola Svoboda – Rudé Právo, že se o takovou akci přičiní. Zagitovali své členstvo, několik sokolských družin a pionýrských organisací. Již v měsíci květnu a červnu podnikli první výpravy s turisticko-propagačním vystoupením pro veřejnost a to na ostrově sv. Kiliána u Davle. Brzo nato se rozvinula Letní turistická akce, na jejíž organisaci pracovala CIS-ÚNV a CIS Pražského kraje.
V první části akce, která měla 56 účastníků, navštívili všichni Jindřichohradecko; poznávali svérázné přírodní krásy jihočeské krajiny, historicky památná místa a budovatelské úsilí jihočeského lidu. Ve stanovém táboře, s denním programem rekreačním i kulturním, prodělávali účastníci také výcvik v různých turistických disciplínách. Nezapomínalo se na složku brannou. Závěrečné branné cvičení, provedené s příslušníky PS, bylo – podle posudku OVV – nejlepší na okrese. Fysicky zdatní chlapci absolvovali pak vodácký výcvik, řízený předsedou učebně metodické komise s inž. Kassowitzem. Závěrem odjeli cvičenci do Hluboké n./Vlt., odkud, připraveni a šťastni, nastoupili cestu po Vltavě ku Praze. Během plavby zpozorovali na 84. km na pravém břehu Vltavy požár. Všichni příslušníci mladého vodáckého oddílu dokázali, že jsou připraveni i na nepředvídané události, neboť spolu s lesním personálem požár uhasili. Během další plavby prohlédla si výprava pracoviště Státního ústavu archeologického v Hrazanech. Přímo v terénu vyslechla s velkým zájmem přednášku Dr. Horákové o prvotním keltském osídlení našich zemí. Přednášku doplňovaly ukázky čerstvých vykopávek.
V neděli 3. srpna přistály všechny pramice v Praze, kde jejich posádka byl přivítána v přístavu Sokola – Svoboda Rudé Právo. Účastníci si vypočítali, že ujeli na vodě dohromady celkem 4.500 km. Osvěženi a opáleni vrátili se na svá pracoviště, aby radostně dále plnili své malé úkoly, splývající ve velký úkol pětiletky. Oni a CIS budou dále propagovati mezi pracujícími turistiku s tábořením, aby se v obou projevovala nejširší lidová účast. I když v prvých řadách účastníků těchto disciplín jistě uvidíme čím dál větší počet pionýrů a mládežníků, při turistice a táboření není nikdo stár, vítán je každý, kdo projevil budovatelské úsilí k dobru naší národní rodiny.
Vladimír Jiří
Cestovní informační služba,
Praha II, ulice 28. října 6
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.