Naučná stezka Tůně u Hajské – ostrůvek života v kulturní krajině
Zhruba kilometr východně od Strakonic, v intenzivně zemědělsky využívané nivě řeky Otavy, najdeme přírodní památku Tůně u Hajské. Na rozloze necelých 7 hektarů se tu nachází desítky tůní, obývaných mnoha vzácnými druhy rostlin a živočichů. Poukázat na přírodní rozmanitost toho místa se rozhodla základní organizace Českého svazu ochránců přírody Onyx, která ve spolupráci s Jihočeským krajem, městem Strakonice, a za finančního přispění společnosti NET4GAS vytvořila naučnou stezku vedoucí přímo srdcem této zelené oázy.
Lokalita má v důsledku středověkého rýžování zlata a pozdější lokální těžbě štěrkopísku velmi členitý reliéf. V jamách vzniklých touto činností se vytvořily desítky tůní. Díky tomu nebylo území využitelné pro intenzivní zemědělství a zůstalo uchováno dodnes. V posledních dvaceti letech zde byly ochránci přírody vybudovány i tůně nové.
Lokalita je velmi druhově pestrá. Zajímavá je vodní vegetace s bohatým výskytem dvou druhů masožravých bublinatek, zvláště chráněné žebratky bahenní či voďanky žabí. Vzácně je možné na březích tůní nalézt i zevar nejmenší či vrbinu kytkokvětou. Ze živočichů tu je k vidění především deset druhů obojživelníků, ale i užovka obojková, dobře poznatelná podle žlutých půlměsíčků za hlavou. Zajímavě zastoupená je i ptačí říše. „Uvidět či uslyšet cvrčilku říční, krutihlava obecného, žluvu hajní nebo motáka pochopa potěší nejen zapáleného ornitologa.“, dodává Roman Barták, jeden z tvůrců stezky, člen Českého svazu ochránců přírody Onyx.
Naučná stezka Tůně u Hajské je dlouhá zhruba půl kilometru. Zdejší zajímavosti popisuje na pěti infotabulích. K naučné stezce se dostanete, když z modré turistické značky, vedoucí ze Strakonic do Písku, odbočíte u úpravny vody za vsí Hajská doleva. Vstoupíte na území přírodní památky a zanedlouho uvidíte úvodní tabuli. Jedná se o 95. lokalitu vybudovanou díky programu NET4GAS Blíž přírodě. Jeho prostřednictvím již třináctým rokem společnost NET4GAS podporuje projekty v oblasti ochrany přírody po celé České republice. V současnosti je v Jihočeském kraji zpřístupněno již šest těchto lokalit ČSOP.
Více na www.blizprirode.cz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.