(155 let)
Na Staroměstském náměstí v Praze mohl stát slavný pomník Jana Husa od Viléma Amorta, tedy kdyby si Praha nevybrala návrh Šalounův. Vilém Amort pocházel ze slavné sochařské rodiny. Jeho bratranci byli Václav Amort a Vlastimil Amort, jeho vnukem byl Čestmír Amort.
Vilém (nebo také Vilím) Amort se narodil 7. října 1864 v Kunraticích. Vyučil se v olomoucké sochařské dílně strýce Aloise Amorta. Odstěhoval se do Prahy, kde v osmdesátých a devadesátých letech vystřídal řadu dílen. Od roku 1890 začal svá díla veřejně vystavovat. V roce 1893 vyhrál 1. cenu v soutěži na pražský pomník mistra Jana Husa, který dovršil první období jeho profesního růstu, a začala doba, kdy začal být známý. Pomník podle Amortova návrhu ale nebyl realizován a další soutěž vypsanou pro Staroměstské náměstí roku 1900 vyhrál modernější návrh Ladislava Šalouna. Amort se s tím nikdy nesmířil a až do své smrti byl přesvědčen, že to byla velká nespravedlnost. Mezi jeho díla patří např. sochařská výzdoba průčelí Želivského kláštera a opatství, Palliardiho domu na Malostranském náměstí a desítek dalších budov po celých Čechách – např. budovy radnic v Kolíně a Berouně či divadla v Plzni. Je i autorem velké řady funerálních plastik (rodina Rottova, Maroldova, Horákova, Foersterova a mnoho dalších). Byl členem několika spolků (Umělecké besedy, Jednoty umělců výtvarných, Spolku výtvarných umělců Mánes).
Vilém Amort zemřel 5. září 1913 v Praze a byl pohřben na Olšanských hřbitovech.
Marcela Kohoutová, zdroj: foto Vilém Amort na fotografii focené před rokem 1913 © Wikimedia Commons, autorka Alena Pokorná
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.