Pěkných, avšak chátrajících a nevyužívaných objektů se na našem území nachází více než dost, a proto jsme se rozhodli, že se této problematice budeme věnovat a odkryjeme historii alespoň některých míst ztracených v čase. Prvním cílem je hotel Harasov v Kokořínském dole.
Naše putování začíná v Lhotce u Mělníka, kam dojedete vlakem. Od nádraží se vydáte po takzvané Máchově cestě, která se vine místy, kde Karel Hynek Mácha čerpal inspiraci. Cesta je lemována pěknými rybníky, skalními útvary, jeskyněmi a skalními byty, kterými je okolí vyhlášeno. Kolem mlýna Kroužek, který je jedním z dvaceti mlýnů na řece Pšovce, dojdete k rybníku Harasov.
Přestože hotel dosti zchátral a zub času se na něm podepsal, podobně jako střídání majitelů i neblahé časy společného vlastnictví, působí stále okázale. Je patrné, že ve své době musel být velmi exkluzivní a vyhledávaný. Jak pro svou polohu vhodnou k výletům do okolních lesů ukrývajících bizarní skalní věže a soutěsky nebo hrad Kokořín, tak jako skvělé místo k relaxaci s pískovými plážemi a možností koupání.
Není divu, že vznikla myšlenka vystavět tu hotel. S nápadem přišel Bedřich Lobkowicz, stavbu provedla technická kancelář Karla Nováka z Mělníka podle projektu Karla Vohánky. Venkovní výzdoba je od architekta Adolfa Liebschera. Hotel byl slavnostně otevřen 21. 7. 1912. Své jméno získal po nedaleko zaniklém hrádku, v jehož skalním bytě byla zřízena unikátní hotelová vinárna Petrovského skrýše. Za vinárnou u cesty do Bosyně vystavěl majitel taneční sál s výčepem.
Na svoji dobu se jednalo o velmi moderní stavbu. Zajímavostí je, že kopíruje zatáčku, ve které stojí. Má dvě poschodí a dvě boční křídla. V prvním patře bylo deset pokojů, ve druhém pět a vedl odtud most k pískovcovým skalám. Na skále nad hotelem bývaly vyhlídkové terasy. U hotelu se nacházelo velkolepé zahradnictví se skleníky, kde se pěstovala zelenina, dokonce i vzácné orchideje a exotické rostliny.
V přízemí byla restaurace s výčepem, kuchyně, dva pokoje a čítárna. Nechyběly stáje pro koně, ale bylo počítáno se stáním pro dva automobily. Dle ředitelky Regionálního muzea Mělník Miloslavy Havlíčkové se tu nacházel Máchův sál, kde byla napsána úvodní část Máchova románu Cikáni.
Hotel byl stavěn se záměrem nabídnout tu letní dostaveníčka Pražanům, kteří si místo zakrátko oblíbili. A nejen oni. Oblíbili si je i lidé z blízkého okolí, kteří se tam jezdili rekreovat k rybníku či na taneční večery pod širým nebem. Zalíbil se také filmovým hvězdám jako Oldřichu Novému a dalším slavným osobnostem. Čas plynul a hotel svému účelu sloužil dlouhá desetiletí. Místní, které jsme potkali, nám vyprávěli, že slávu hotelu ještě pamatují.
Kolem roku 1925 hotel odkoupil Jan Pivoňka, který jej dále s úspěchem provozoval prakticky až do znárodnění v roce 1948. Poté tu vzniklo rekreační středisko středočeských a následně pražských energetiků. V roce 1994 byl hotel vrácen v restituci a vystřídal mnoho majitelů. Začal chátrat. V roce 2015 hotel vlastnila společnost Harasov, a. s., dva roky se prodával a dále chátral. Situace se stala bezvýchodnou a jen málokdo doufal, že hotel někdo koupí a opraví. Naděje přece jen svitla v roce 2016, kdy objekt s okolními pozemky, rybníkem, parkovištěm a rozestavěným srubem koupil místopředseda Okrašlovacího spolku Kokořínska Jan Veselý, jehož záměrem je areál obnovit. Když jsem Harasov navštívila v létě 2017, byl v rekonstrukci srub a dnes přichází na řadu hotel, kde jsou již drobné rekonstrukce patrné, a povšimli jsme si i uskladněného materiálu.
Jelikož je budova památkově chráněná, musí všechny opravy probíhat ve spolupráci s památkáři. Do objektu je nyní vstup zakázán, doufejme, že budova najde svoje uplatnění a budeme se tam moci někdy podívat. V okolních lesích měly být svého času vybudovány verandy, pavilony a hřiště, ale k výstavbě nakonec nedošlo. Třeba k tomu dojde v čase příštím.
Simona Albrechtová
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.