(130 let)
Pohádkové babičky hrála ráda, pohádky uměla také krásně vyprávět. Díky své životní roli už ale navždy zůstane ztělesněním české babičky, která oplývá moudrostí a laskavostí, i když se ona sama matkou ani babičkou nikdy nestala.
Jarmila Kurandová se narodila jako Marie Martínková 30. ledna 1890 ve Veselé na Pelhřimovsku do rodiny hajného. V 15 letech přijala v Praze místo vychovatelky. Přes protesty rodičů odešla v roce 1908 na inzerát k Housově divadelní společnosti. U kočovných společností strávila 11 let a také zde poznala svého manžela, herce Františka Kurandu. V roce 1919 oba nastupují do Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a po roce společně přecházejí do Olomouce. V roce 1935 se herečka stává členkou brněnské činohry, dnešního Národního divadla Brno.
Skutečné hvězdné chvíle ale na Jarmilu Kurandovou čekaly až po odchodu do důchodu. V té době začala být často obsazována do filmu – Týden v tichém domě, Rodinné trampoty oficiála Tříšky, Princezna se zlatou hvězdou. A pak přišla její poslední role moudré babičky ve dvoudílném zpracování románu Boženy Němcové Babička (1971). „Když jsem si přečetla scénář Babičky, ta stařenka přede mnou živě vyvstala. Viděla jsem ji, jak jde s dětmi, jak pracuje. Jsem rozená venkovanka, od mládí jsem hrála venkovské dívky. Na babičce mě zaujala její dobrota a pochopení pro bolest druhého člověka,“ prohlásila kdysi o své životní roli. Jarmila Kurandová zemřela 6. 12. 1978 a je pohřbena na Ústředním hřbitově města Brna.
Drahomíra Samková
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.