Netradiční nedělní odpoledne s tradiční lidovou hudbou
Jedna z prvních akcí pro širší veřejnost se uskuteční v Centru tradiční lidové kultury v Třebíči v neděli 29. března 2020. Po otevření výstavy Lidové zvyky na Vysočině dne 4. března 2020, která bude k vidění do konce května, se návštěvníkům poslední březnovou neděli představí lidové muziky z Vysočiny, Jihočeského kraje a Dolního Rakouska.
Přehlídka lidových muzik je pořádána v rámci projektu Lidová kultura/Volkskultur AT- CZ (ATCZ181), který je financován z programu přeshraniční spolupráce INTERREG V-A Rakousko – Česká republika. Do projektu jsou zapojeni partneři ze čtyř regionů – Dolního Rakouska, Horního Rakouska, Jižních Čech a Kraje Vysočina. Cílem projektu je zvýšení zájmu veřejnosti o nehmotné kulturní dědictví příhraničních regionů, prohloubení spolupráce mezi zúčastěnými regiony, vytváření společné nabídky akcí, propojení prezentace tradiční lidové kultury v příhraničí, poznání tradic, zvyků, řemesel a lidové kultury na obou stranách hranice a jejich uchování pro budoucí generace.
V bohatém odpoledním programu od 14 do 17 hodin vystoupí Lidová muzika folklorního souboru Bajdyš z Třebíče, která doprovodí i své tanečníky, z Hrotovic přijede mladáDudácká hudba ZUŠ se svým učitelem Františkem Malým a spolu s nimi zanotují skvělé zpěvačky z Velké Bíteše. Návštěvníkům se také představí lidoví muzikanti ze souboru Querfödeiz Dolního Rakouska a kulturní odpoledne obohatí Lidová muzika folklorního souboru Bystřina z partnerského jihočeského regionu.
V rámci této akce proběhne také prezentace výroby modrotisku z Horního Rakouska a výstavka tmavomodrých výrobku. Návštěvníci se tak budou moci blíže seznámit s touto technikou a sami si vyzkoušet potisk materiálu.
Všichni účastníci a hosté se mohou těšit na příjemně strávený čas v útulném prostředí Centra tradiční lidové kultury, zaposlouchat se do svižných i podmanivých tónu lidové hudby několika regionů, pokochat se krásou lidových krojů a užít si společnosti dobrých přátel, známých a dalších účastníků přehlídky se zájmem o tradice a lidovou kulturu.
Základní informace o účinkujících souborech:
Lidová muzika folklorního souboru Bajdyš
Pochází z Třebíče na Vysočině.
Horácký folklorní soubor Bajdyš vznikl v roce 1984. Své členy si vychovává od útlého věku v dětském souboru Bajdyšek.Většinu repertoáru tvoří tance z horáckého regionu, ale tanečníci zpracovávají i tance z Valašska, Kopanic a Slovenska (Zemplín, Šariš, Myjava).
Dudácká hudba ZUŠ Hrotovice
Pochází z Hrotovic na Vysočině.
Hra na dudy se v Základní umělecké škole Hrotovice, jako jediné na Vysočině, vyučuje již řadu let. Soubor je složen z mladých muzikantů hrajících na dvoje dudy a housle. Vedoucím je učitel František Malý, který hraje na kontrabas. Před několika lety muzika navázala spolupráci s mládeží z Velké Bíteše a společně vystupují při různých akcích doma i v zahraničí.
Lidová muzika folklorního souboru Bystřina
Pochází ze Zlivi v Jižních Čechách, je složena z dětských i dospělých zpěváků a muzikantů hrajících na basu, dudy, housle, klarinet a příčnou flétnu.
Soubor v letošním roce oslaví 10let od obnovení, od roku 2014 působí pod vedením Terezy Kadlecové.
Muzika Querfödei
Pochází z oblasti Waldviertel v Dolním Rakousku.
Dechová muzika je složena ze čtyř muzikantů hrajících na dvě trumpety, pozoun a tubu. V repertoáru má všechny žánry napříč regionem - lidovou hudbu, polky, valčíky, pochody, ale zahraje i moderní aranžmá.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.