Liberecký kraj! Někomu se při vyslovení názvu nejmenšího českého kraje vybaví ikonický Ještěd, hrad Trosky, možná i Bezděz s Máchovým jezerem a dalšímu třeba i některé z krkonošských horských středisek. Co kdybyste letos v létě zkusili objevit méně známá, ale neméně kouzelná místa tohoto kraje?
Vyberte si některou z turistických oblastí kraje na severu – Český ráj, Jizerské a Lužické hory, Máchův kraj nebo Krkonoše – a poznejte místa nových pohledů, dobrodružství, příběhů a třeba i lásek. Připraveno je pro vás 21 nejlepších výletů. V Lužických horách potkáte třeba slony, libverdský kohout vás pozve k návštěvě hor Jizerských, nejenom zámecké palačinky ochutnáte v Zákupech v Máchově kraji, s Krakonošem si dáte snídani na hřebenech jeho panství a údolí řeky Kamenice navodí klid v duši. A to rozhodně není všechno. Už se těšíte, až objevíte ten svůj SKRYTÝ SKVOST? Stačí zalistovat, sbalit batoh, vzít rodinu či přátele a vydat se k nám na sever! Jako ochutnávku máme právě českorajský tip!
Romantický výlet Palackého stezkou
Čarokrásné údolí řeky Kamenice, tajuplná zřícenina hradu Návarov a ještě zámek. To jsou top místa našeho dnešního výletu po stezce, která dostala svůj název po významném českém politikovi Františku Palackém. Z vlakové zastávky v Jesenném se vydejte po zelené turistické značce po proudu řeky Kamenice, přes lávku pak pokračujte až do Bozkova na náves. Za vystoupané schody určitě stojí vyhlídka z věže kostela Navštívení Panny Marie. Klíče od kostelní věže jsou k zapůjčení v blízkém penzionu a restauraci Dřevěnka, kde najdete nejen vynikající kuchyni, ale zároveň se tu setkávají i místní spolky a obyvatelé. Když budete mít štěstí, narazíte tam třeba na speleologa z nedalekých jeskyní. Mohl by vám vyprávět o jedinečnosti Bozkovských jeskyní s největším podzemním jezerem v Čechách a určitě by vám doporučil si návštěvu předem rezervovat, a také se před návštěvou teple obléci. V jeskyních je jen 8 °C. Od Bozkovských jeskyní sestupte po modré turistické značce na červeně značenou Palackého stezku a vydejte se po ní proti proudu Kamenice. Cestou minete na druhém břehu sklářskou huť a vodní elektrárnu, kde si můžete prohlédnout ruční výrobu stolního skla a nahlédnout do expozice sklářských výrobků. Kdo by měl zájem, nabízí se i prohlídka přilehlé malé vodní elektrárny poháněné Francisovými turbínami z roku 1909. Právě na tomto místě, u Návarovské železniční stanice, se rozhodněte, zda budete pokračovat po Palackého stezce malebnou cestou kolem Kamenice směrem na Plavy, anebo se vydáte po trase Výletu za historií s blouznivci našich hor ke kdysi nedobytnému hradu Návarov, jenž stojí na skalnatém ostrohu na soutoku Kamenice s potokem Zlatník, a k nedalekému Návarovskému zámku.
Chcete objevit víc? Na turistickém portále www.liberecky-kraj.cz máme připravených dalších dvacet skrytých skvostů, které čekají, až je právě vy objevíte. Najdete tu i další tipy na výlety, informace o atraktivitách v kraji a službách pro turisty.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.