Přijměte naše pozvání do města Klášterce nad Ohří, perly Podkrušnohoří. Najdete nás na rozhraní Krušných a Doupovských hor v severozápadních Čechách v malebném údolí řeky Ohře. I naše město se v letošním roce připojí ke Dnům evropského dědictví, kdy je možné zhlédnout památky běžně veřejnosti nepřístupné, jako například zříceninu hradu Šumburk.
Čeká vás komentovaná prohlídka, kde se dozvíte zajímavosti z historie a geologie a v rámci celodenních prohlídek si můžete na hradě opéci například buřty.
Hrad Šumburk byl postaven mezi lety 1431–1435. Dominantou hradu jsou zbytky velkého donjonu. Ve zdivu se zachovala řada krakorců od prevétů a patrné jsou také zbytky kruhové nárožní věže. Ve zdech hradního paláce se dochovaly kanály teplovzdušného topení, zachovalé jsou také zbytky opevnění. Později se obytná funkce hradu vytrácela a majitelé se postupně stěhovali na tvrz pod hradem, nakonec se panstvo přestěhovalo na nové sídlo – na zámek v Klášterci nad Ohří.
V roce 2017 začaly na Šumburku záchranné práce zakonzervováním torza západní hradby. Druhá etapa opravy hradu zahrnula zajištění havarijních míst nádvorní stěny jižní budovy. Třetí etapa zahrnuje konzervaci torza čelní hradby vedle vstupu do hradu, kde došlo ke zpevnění zdiva. Dále byly zajištěny lomové plochy v místě původního navázání čelní hradby na zdivo bašt a také dozdění uvolněných kamenů. Ve čtvrté etapě budou zajištěna havarijní místa obvodové hradby a paláce.
V rámci Dnů evropského dědictví pak můžete navštívit i Sedm bolestí Panny Marie. Cestou sedmi výklenkových kaplí vás provede samotný hrabě Michael Osvald Thun a žebračka, kteří vás zasvětí do historie této unikátní barokní památky. Kaple byly postaveny v roce 1691 a jejich stavbu realizoval Michael Osvald Thun. Na rozdíl od křížové cesty mají pouze sedm zastavení a mají představovat Mariin život naplněný utrpením, které prožívala jako matka Ježíše Krista.
text © Mgr. Lenka Fricová; foto © TIC Klášterec nad Ohří
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.