(650 let)
Přesto je Jan Hus právem považován za jednu z největších osobností českých dějin. Většinu svého života usiloval o nápravu církve a společnosti a za svou pravdu byl ochoten položit i život.
Jan Hus se zřejmě narodil v září roku 1370 (1371 nebo 1369) v Husinci u Prachatic. V roce 1393 získal na Karlově univerzitě titul bakaláře a za tři roky titul mistra svobodných umění. Vysvěcen na kněze byl v roce 1400 a od roku 1402 kázal v Betlémské kapli v Praze. Rektorem Univerzity Karlovy se stal v roce 1409.
Jan Hus proslul jako největší český reformátor, který usiloval o nápravu křesťanské církve i společnosti. Za svůj vzor považoval anglického myslitele Jana Viklefa, od kterého převzal učení o zbavení církve majetku. Stavěl se proti prodeji odpustků, kázal česky a česky napsal i některé své knihy. Je také reformátorem českého pravopisu a zasloužil se o překlad Bible či vydání Kutnohorského dekretu. Svými názory se pochopitelně znelíbil vysokým představitelům církve.
Po interdiktu (klatbě), který byl roku 1412 uvalen na Prahu, odešel na Kozí Hrádek. V roce 1414 odjíždí na „pozvání“ císaře Zikmunda do Kostnice na koncil, kde mu bylo nabídnuto obhájit své učení. Byl však prohlášen za heretika (kacíře), zbaven kněžské hodnosti a vydán světské spravedlnosti. Své učení neodvolal ani v den svého upálení 6. července 1415. Jeho popel byl vhozen do řeky Rýna. Jeho smrt však nedosáhla zamýšleného výsledku. Naopak! Rozpoutala v českých zemích reformní hnutí, které přerostlo v peklo husitských válek.
František Jehlička, foto © Wikimedia Commons
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.