(100 let)
Dobrosrdečný voják Švejk, který svým nenapodobitelným šaškováním projde nástrahami c. k. mocnářství i zákopy 1. světové války, ale zároveň i ďábelský Karel Kopfrkingl, který nám jako spalovač mrtvol vždy naháněl hrůzu. To vše byl geniální herec Rudolf Hrušínský starší.
Jeden z našich nejlepších herců se narodil 17. října 1920 v tehdejším Novém Etynku (dnes Nová Včelnice), a to doslova za jevištěm. Byl potomkem významného hereckého rodu Červíčků a Budínských (matka Hermína Červíčková, otec Rudolf Hrušínský – vlastním jménem Rudolf Böhm). Jako dítě cestoval s kočovnou společností své babičky Anny Budínské-Červíčkové a samozřejmě hrál divadlo. Později se rodina usadila v Praze, kde budoucí herec studoval na gymnáziu, odkud byl ale vyloučen. A tak v patnácti letech zahájil profesionální hereckou dráhu. Jeho prvním působištěm se stala holešovická Uranie a později Burianovo Déčko. Právě E. F. Burian měl na jeho herectví velký vliv. Dále působil v Městských divadlech pražských, v Divadle na Vinohradech a v Národním divadle. Hrušínského herecký rejstřík byl opravdu překvapující – od komediálních postaviček až po ďábelsky strnulé záporáky, kteří nezmění výraz tváře, ale přesto z nich jde strach. Za své geniální herectví bez přehnané mimiky byl často přirovnáván k francouzskému herci J. Gabinovi.
Po podpisu článku 2000 slov v roce 1968 byl několik let bez práce a měl zakázanou činnost. Po převratu v roce 1989 se krátce zapojil i do politiky. Když ale po dvou letech z parlamentu odcházel, byl údajně velmi zklamán aktivní politikou. V jeho hereckých stopách pokračují synové Rudolf a Jan a také vnoučata. Rudolf Hrušínský zemřel 13. 4. 1994 a je pohřbený na Olšanských hřbitovech v Praze.
Marcela Kohoutová, foto © archiv redakce
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.