To nejlepší z Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky v Praze
3KinoFest nabízí divákům přehlídku středoevropské kinematografie, na které se promítají ty nejlepší a nejzajímavější filmy z Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky.
Letos proběhne online v termínu od 4. do 15. listopadu. Diváci o filmové zážitky nepřijdou, naopak si je budou moc vychutnat z bezpečí domova a během delšího času. Filmy budou online až do 15. 11. 2020. 14. 11. proběhne online slavnostní vyhlášení cen, které bude kombinací vysílání ze studia ve Varšavě (Kino Kultura), Praze a Nowe Soli v kombinaci videohovorů s výherci.
Mezinárodní odborná porotave složení:
Agnieszka Holland – režisérka, scenáristka (PL)
Maciej Stuhr – filmový a divadelní herec (PL)
Jerzy Armata – filmový kritik, novinář (PL)
Livia Bielovic – herečka (SK)
Martin Pomothy – zakladatel a majitel ČSFD (CZ)
letos udělí ceny ve třech kategoriích:
Best Film Award– cena za nejlepší celovečerní hraný film
Best Debut– cena za nejlepší celovečerní hraný debut
Special Award – zvláštní cena poroty
Festivalová atmosféra zůstane částečně zachována, protože rozhovory mezi tvůrci a diváky se uskuteční ze dvou online studií v Praze a ve Varšavě. Pražské studio hostí Ústřední knihovna na Mariánském náměstí. Varšavské studio bude mít zázemí v kultovním „Kino Kultura“.
V soutěžní sekci 3KinoFest je letos zařazeno 17 snímků. Českými a slovenskými zástupci jsou filmy Havel Slávka Horáka, Nabarvené ptáče Václava Marhoula, Na střeše Jiřího Mádla, Budiž světlo Marko Škopa, Loly Parádička Richarda Staviarského, Mohyla Andreje Kolenčíka a film Ostrým nožem Teodora Kuhna.
Dále budou soutěžit maďarské snímky On The Quiet režiséra Zoltána Nagyho a Ti, kteří zůstali Barnabáse Tótha.
Tradičně nejsilnější je polská účast. Soutěžit budou filmy Eastern Piotra Adamského, Jsem REN Piotra Ryczka, Sole Carla Sironiho, Supernova Bartosze Kruhlika, Ikarus. Legenda o Mietku Koszovi Macieje Pieprzyci, I Never Cry Piotra Domalewského, Vše pro mou matku Małgorzaty Imielské a Zieja Roberta Glińského.
Ani doprovodný program nenechá diváky v klidu. Oba dokumenty se totiž zabývajíaktuálními tématy:
Setkání s režisérem Václavem Müllerem a projekce dokumentárního filmu PROJEKT ORWELL ANEB2+2=4?
„Svoboda znamená svobodně prohlásit, že dvě a dvě jsou čtyři. Jestliže je toto dáno, vše ostatní z toho vyplyne.“ Jedna z podstatných vět Orwellova románu 1984 o totalitní společnosti, zbavené veškeré svobody a lidství. Společnosti, která ovládá své obyvatele nepřetržitou kontrolou myšlení, vymazáváním minulosti, okleštěním jazyka a pronásledováním každého jedince, který jen o milimetr vybočuje z davu.
Dokument STÍNY IMPÉRIA/CIENIE IMPERIUM, PL, 2019; 76’ režiséra Karola Starnawského sleduje tři příběhy lidí žijících v oblastech na území bývalého Sovětského svazu uprostřed nejistoty a strachu před novými ozbrojenými střety. Nic nefunguje, bují korupce a současné Rusko se nechce vzdát svého vlivu. Spoluscenáristou dokumentárního snímku je Tomasz Grzywaczewski, jehož reportážní kniha „Hranice snů o neuznávaných státech“ filminspirovala. Právě teď vychází česky v nakladatelství Pant v překladu Petrušky Šustrové.
Workshopy proběhnou online z našeho pražského studia
Setkání s fenomenální dabingovou režisérkou Miriam Chytilovou proběhne v našem online studiu v Praze. Zajímá Vás filmová profese, která není vidět? Workshopy na téma: překlady, titulky, dabing. Herečka Miriam Chytilová, někdejší Klárka ze seriálu Tajemství proutěného košíku, deset let propůjčovala svůj hlas postavě Rachel v populárním seriálu Přátelé. S americkou herečkou Jennifer Anistonovou je spjata dlouhodobě, neboť ji dabuje ve všech jejích filmech.
Akreditace za zvýhodněnou cenu je možné si objednat již nyní na www.3kino.cz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.