V chráněné krajinné oblasti Brdy vás provede po turisticky oblíbeném místě bývalé dopadové plochy.
Přírodu v Brdech přetvářel člověk už od středověku. V nedávné minulosti ji pak zásadně ovlivňovala armáda. Výcviku vojáků muselo ustoupit mnoho obcí. Lidé odešli a jejich domy byly srovnány se zemí. Dnes tato místa poznáte třeba podle osamocených statných stromů nebo zarůstajících ovocných sadů. Genius loci tu je ale cítit pořád. Aby se tu po opuštění armádou podařilo uchovat nezastavěnou krajinu i zdejší unikátní přírodu, vznikla před pěti lety chráněná krajinná oblast Brdy.
Přítomnost armády dala Brdům přidanou hodnotu. Příkladem jsou třeba bývalé dopadové plochy. Pravidelným cvičením se zde na několika místech vytvořilo unikátní bezlesí. A začalo se tu dařit druhům, které pro svůj život občas potřebují změnu jinak stálých podmínek. Dočasné tůně vytvářené po dopadu munice vyhovují třeba žábronožkám nebo listonohům, vzhledem připomínajícím pradávné trilobity. Požáry zase udělaly prostor pro vyklíčení jinak vzácných druhů rostlin, které čekají právě na takovou příležitost. Díky tomu je na Jordánu jedno z největších vřesovišť u nás.
Podívat se sem teď můžete po nové naučné stezce. Je dlouhá asi 7 km a má 8 zastavení. S výjimkou jednoho klasického informačního panelu jsou všechny ostatní umístěny netradičně na solitérních kamenech, aby nerušily půvab zdejší nezastavěné krajiny. Naučná stezka se věnuje především zdejší přírodě. Panely jsou doplněny QR kódy, s doplňujícími informacemi ke každému tématu, třeba o historii zkušebního pěchotního srubu CE Jordán – zvaného „Benešák“.
Děkujeme, že se v přírodě chováte slušně.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.