Ptali jsme se paní Mgr. Michaely Vávrové z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského, co obnáší a přináší odborná činnost správkyně Historické podsbírky muzea.
Můžete na úvod našim čtenářům představit práci muzejní sekce? Co zahrnuje?
Úkolem kurátorů jednotlivých fondů je nejen pečovat o toto dědictví tak, aby bylo zachováno pro další generace, ale též je rozvíjet novými akvizicemi, dokumentovat, vědecky zpracovávat a v rámci nejrůznějších projektů představovat veřejnosti.
Co tvoří sbírkový fond, který je základem výstavních projektů?
Unikátní sbírky Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského obsahují několik desítek tisíc předmětů dokumentujících vývoj českého školství a vzdělanosti. Tento sbírkový fond byl budován rukou českých učitelů a nadšenců již od 90. let 19. století v rámci Stálé výstavy školské. Jeho jádro tvoří několik podsbírek. Jedná se o rozsáhlý archiv písemností dokumentující historii školství, ale uchovávající i celé pozůstalosti významných českých pedagogů, knihovnu specializované pedagogické literatury (včetně učebnic), archiv historických fotografií, sbírku dokumentující vývoj školních pomůcek včetně školních didaktických obrazů a uměleckou sbírku.
Jak vznikla myšlenka projektu „Ze sbírek“?
V dnešní nelehké době se sociální sítě stávají jednou z možností, jak komunikovat s návštěvníkem za zavřenými dveřmi. Tento cíl si klade i náš projekt „ZE SBÍREK“, který uvádíme na našem facebookovém a instagramovém profilu každé úterý. Je vždy tematicky vymezen (např. měsíc únor byl věnován zdraví) – základem je školní didaktický obraz charakterizující dané téma a budující příběh. Právě školní obrazy jsou dlouhodobě divácky velmi atraktivní, a to nejen pro svou názornost, ale i uměleckou hodnotu.
Kdybyste si teď mohla vybrat, jaký příští projekt by byl Vašemu srdci nejbližší?
Vzhledem k tomu, že naše mimořádná sbírka obsahuje kolem 8 tisíc českých i zahraničních výukových obrazů, naším dlouhodobým cílem je jejich co možná nejširší prezentace. Jedním z projektů, který kráčí tímto směrem, je publikační edice Vzácné školní obrazy vydávaná od roku 2010. V tomto roce by měl vyjít již osmý díl věnující se zoologickým obrazům, které na svých barevných litografiích vydávala počátkem 20. století dvojice autorů Schröder-Kull.
Na co byste pozvala naše čtenáře v letošní sezoně?
Kromě krásné stálé expozice bych čtenářům doporučila, pokud podmínky dovolí, návštěvu našich současných i plánovaných výstav. Do 30. 6. 2021 byla prodloužena výstava KOMenský v KOMiksu – výstava nejen pro zvídavé děti, které budou velmi překvapeny, až zjistí, že Komenského život nebyl žádná nuda. V srpnu by měla být otevřena výstava Škola a válka, dokumentující vývoj výuky branné výchovy na školách. V současné době také probíhá výtvarná soutěž Komenský do tříd!, které se můžou účastnit školní kolektivy i v rámci distanční výuky.
Děkujeme za zajímavé informace i pozvání na letošní sezonu.
Lucie Sládková, foto © Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, autor Petr Šolar
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.