(210 let)
První školní rok na Pražské konzervatoři byl zahájen 24. dubna 1811. S počátky její historie jsou spjata jména jako Antonín Dvořák, Josef Suk, Rafael Kubelík nebo Bohuslav Martinů.
Podnětem k založení školy bylo provolání z 25. dubna 1808, které v Praze podepsali hudbymilovní šlechtici jako František Josef hrabě z Wrtby, František hrabě ze Šternberka, Jan hrabě z Nostitzů nebo Kristián hrabě Clam-Gallas. Dokument psaný německy je uložen v knihovně Pražské konzervatoře.
Po zahájení výuky se učilo v bytech profesorů. Až na podzim roku 1811 se konzervatoř usídlila v klášteře sv. Jiljí. V roce 1817 se k výuce orchestrálních nástrojů připojil zpěv. V roce 1866 se o místo ředitele ucházel Bedřich Smetana. Když škola v roce 1884 získala prostory v Rudolfinu, stal se jejím ředitelem proslulý houslový pedagog Antonín Bennewitz a jeho éra je označována jako „zlatá“. Antonín Dvořák se stal vedoucím oddělení skladby v roce 1891, tři roky zde také působil jako ředitel. V roce 1919 byla konzervatoř zestátněna a přišla o své prostory v Rudolfinu. Po 2. světové válce přibylo taneční oddělení, dekretem z 27. 10. 1946 vznikla Akademie múzických umění. Dnes AMU, která má svou hlavní budovu v ulici Na Rejdišti, udržuje a rozvíjí dvousetletou tradici slavné školy, která patří k nejstarším svého druhu v Evropě.
-namo-, foto © Pražská konzervatoř; Wikimedia Commons
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.