Délka: 16,7 km
Převýšení: stoupání 479 m, klesání 937 m
Náročnost: středně náročná trasa
Vyhlídka nad Červenohorským sedlem
Na Červenohorské sedlo se dopravíme autobusem. Přes lávku přejdeme do rekreačního areálu a zde následujeme červenou turistickou značku.
Více o historii budování silnice přes Červenohorské sedlo a rozvoji turistiky v této oblasti se dozvíte ZDE.
Stoupáme nad horské chaty a záhy se nám po pravé straně otevírá vstup do bývalého lomu. V roce 2013 zde byl uveden do užívání Památník obětem hor. Jde o dřevěnou kapličku, zmenšeninu vyhořelé kaple na Vřesové studánce. Díky občanskému sdružení Společně obětem hor kapličku postupně zaplňují plakety se jmény těch, kteří v Jeseníkách tragicky zahynuli.
Pohodlná široká cesta stoupá a nabízí několik míst s krásnými rozhledy, zejména na areál Červenohorského sedla v pozadí s masivem Pradědu a Dlouhými stráněmi. Po 2,7 km dorazíme k rozcestí Bílý sloup. Pojmenování místa odkazuje k prvnímu turistickému značení v Jeseníkách, které tvořily obdélníkové tabulky připevněné na bíle natřených sloupech. 1 km od Bílého sloupu přicházíme k nejstaršímu poutnímu místu Jeseníků – Vřesové studánce.
Vřesová studánka
Vřesová studánka (1290 m n. m.): Místo s úžasnou atmosférou, kam po staletí putovali zdejší obyvatelé čerpat útěchu a sílu pro nelehký život ve zdejších drsných horách. Dnes zde najdeme pouze kamennou kapličku s pramenem a základy kostelíku, který v roce 1946 vyhořel po zásahu bleskem. V roce 2017 věnoval akademický sochař Otmar Oliva na Vřesovou studánku kamenný oltář. Stávala zde i chata, v níž z obavy před perzekucí krátce pobývala v roce 1968 gymnastka Věra Čáslavská. Chata byla kvůli havarijnímu stavu v roce 1988 zbourána.
Na protějším kopci sedí zkamenělý Vozka na svém povozu s koňmi. V dobách hladomoru prý vezl chléb a špatnou cestu si vyspravoval právě bochníky chleba. Stihl ho za to trest – zkameněl tu i se svým povozem.
Vozka
Po zelené značce vystoupáme na Červenou horu a pokračujeme po souběhu zelené a žluté. Záhy procházíme kolem skalního útvaru nesoucího trefný název Kamenné okno. Kamenné okno je produktem zvětrávání skal, balvan se opřel o sousední skalku a vznikl průhled téměř gotického tvaru. Po 200 m na rozcestí U Kamenného okna odbočíme doleva a po žluté značce klesáme do Sedla pod Vřesovou studánkou. V sedle je křižovatka čtyř cest, my se vydáme doprava po červené na Trojmezí. (Ti, kdo rádi zdolávají vrcholy, mohou vystoupat na vrchol Keprníku (1423 m n. m.) – z Trojmezí po červené a stejnou cestou zpět na Trojmezí – původní trasu si tak prodlouží o 3,4 km ztíží o 84 výškových metrů – MAPA.) Na Trojmezí se vydáme po žluté na rozcestí U Vozky a odtud po zelené na vrchol Vozka. Je to 7 m vysoký skalní útvar ze svoru, který jsme již zahlédli z Vřesové studánky a Červené hory. Po zelené pokračujeme dál na Sedlo pod Vřesovkou a odtud se vydáme požluté značce doúdolí Hučivé Desné. Následuje 7 km dlouhé klesání do Koutů nad Desnou. Trasa končí u vlakového nádraží v Koutech.
Informační centrum Loučná nad Desnou
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.