V severní části města je možné navštívit městské muzeum a areál Božího hrobu.
Historie budovy muzea, původně špitálu, začíná rokem 1679. Budovu špitálu dal postavit tehdejší majitel Mimoně Johann Dominik Ignatz Putz, jehož rod je připomenut erbem nad vstupem. Jedním z důvodů stavby byla přeplněnost dosavadního špitálu u Nejsvětější Trojice z roku 1400, nedaleko dnešního kulturního domu. Po celoměstském požáru roku 1806 bylo v budově, po dobu opravy kostela sv. Petra a Pavla ubytováno duchovenstvo, probíhalo zde školní vyučování a konaly se také bohoslužby. V letech 1964-1992 byla v jeho prostorách městská lidová knihovna.
Chudobinec u Božího hrobu, včetně umrlčí komory, se zachoval téměř ve své původní podobě dodnes. V letech 2009-2010 byla budova sanována a upravena pro účely muzea. V části muzea se nachází stálá výstava o historii města, v dalších prostorách se instalují různé tematické výstavy.
Před muzeem stojí nejmohutnější barokní socha v Mimoni, sv. Jana Nepomuckého, z roku 1749, původně umístěná na Písečném mostě přes Panenský potok.
V sousedství muzea stojí další významná barokní památka – Boží hrob. Kapli Svatého hrobu nechal zbudovat tehdejší majitel statků Mimoň a Děvín Johann Putz z Adlersthurmu. Jde o věrnou kopii Kristova hrobu v Jeruzalémě, podle originálu v roce 1625. Kapli Božího hrobu stavěl v letech 1665-1667 významný stavitel Santini Bossi.
V srpnu roku 1897 byla zbudována přístavba v pseudorenesančním slohu s motivem Getsemanské zahrady. Kaple stále slouží k bohoslužebným účelům, ale i jako turistický cíl.
V areálu Božího hrobu je obnoven hrob vojáků prusko – rakouské války z roku 1866, kteří zemřeli v mimoňských lazaretech. V roce 1994 byla částečně obnovena hraběcí hrobka rodu Hartigů – majitelů mimoňského zámku.
U vjezdu do areálu Božího hrobu je umístěn pomník, na jehož postranních deskách jsou vytesána jména 194 mužů z Mimoně, kteří padli, zemřeli nebo zmizeli v 1. světové válce. U pomníku je také počáteční zastávka naučné stezky „Bitvy 1866 u Kuřívod a Mnichova Hradiště“ zřízená Komitétem 1866 jako symbol obnovy pomníků, jejichž devastace začala v roce 1945. Text na tabuli je dvojjazyčný, český a německý. Stezka dále pokračuje do Kuřívod a na Mnichovo Hradiště.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.