Působivou architekturu původně ženského kláštera můžeme spatřit nedaleko centra města. Jeho chladným kamenným stěnám a podmanivému kouzlu může návštěvník odolat jen stěží.
Zřícenína kláštera Rosa coeli je uzamčený objekt který kromě otevírací doby není veřejnosti volně přístupný.
Historie kláštera Rosa Coeli
Roku 1181 si Vilém z Kounic k sobě pozval Gotšalka, opata v Želivském klášteře, který měl značné zkušenosti s budováním klášterů. Radili o výstavbě budoucího kounického kláštera a společně patrně vybrali i místo pro budoucí stavbu. Zvolili je tak vhodně, aby zůstávalo ukryto zrakům příchozích z jihomoravské roviny a v ohbí řeky skryto na jih kopcem, kde byl později vybudován mohutný hrad.
O dva roky později byl klášter postaven. Jednalo se velmi pravděpodobně pouze o dřevěné budovy konventu a modlitebny, které byly brány jako provizorium. S kamennými stavbami se obvykle začínalo až mnohem později. Do dnešních dnů se zachovaly rozsáhlé zbytky románského kamenného kostela v obvodovém zdivu západního a severního ambitu.
V říjnu 1183 byl obsazen jeptiškami z kláštera Louňovice v Čechách. Data jsou historicky podložena, proto jsou prvním skutečným dokladem o existenci Dolních Kounic. I když se nikde nepíše o názvu Rosa coeli a tento název se objevuje až v 15. století, tak je zřejmé, že byl klášter od počátku zasvěcen Panně Marii. Církev nazývá Pannu Marii také „Růží nebeskou“ - latinsky Rosa coeli.
Celá historie kláštera najdete zde www.dolnikounice.cz
TIC Dolní Kounice, foto: Rosa coeli hlavní loď, p. Radosta
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.