Projít se městem znamená putovat dávnou historií, ale i současností. Cílem výletu se kromě zámku, zámeckého parku a vyhlídkové věže kostela svatého Mikuláše může stát i podniková prodejna firmy Alpa. Zde se kromě tradiční francovky můžete seznámit třeba s konopnými produkty jako Alpa Francovka konopí a Alpa konopný balzám.
První písemná zpráva o Meziříčí je z roku 1281. Do konce 14. století drželi Meziříčí páni z Lomnic, kteří městu dali znak v podobě sedmi bílých orlích per v červeném poli svázaných zlatou stuhou. Největšího rozkvětu dosáhlo město v období renesance, ale za 30leté války bylo osmkrát vypáleno. V 18. století v době vlády Marie Terezie a Josefa II. byla vystavěna přes Velké Meziříčí císařská silnice Brno – Jihlava a v letech 1783 až 1794 sem císař umístil sídlo krajského úřadu jihlavského kraje.
Zámek a park
Zámek, původně románský hrad, byl vybudován před polovinou 13. století na skalním ostrohu nad řekou Oslavou. Nepřímo je doložen k roku 1236. Počátkem 15. století se stal majitelem Meziříčí přední moravský velmož té doby pan Lacek z Kravař, který roku 1408 udělil městu pod hradem plná městská práva. Hrad byl postupně za různých majitelů do roku 1578 renesančně přestavěn. Po požáru roku 1723 byl zámek obnoven barokně. Přestavbou vzniklo především dnešní vstupní křídlo vnitřního zámku. Vstupní část byla na přelomu 19. a 20. století upravena pseudogoticky. Roku 1995 restituovali zámek Podstatzští-Lichtenstein. V budově je umístěno Muzeum Velké Meziříčí. Návštěvník může vidět například psací stolek Marie Antonietty, smuteční náhrdelník Marie Terezie či kapesník s krví Františka d´Este. Muzeum dále nabízí několik druhů expozic. Od roku 2017 je nově zpřístupněn Rytířský sál s freskovou výzdobou z konce 13. století.
U zámku se rozkládá park s přírodně krajinářskou kompozicí. Začátkem 19. století byla tato původně zahrada změněna v přírodní park, který byl také upravován na jižních plochách zrušeného opevnění a zejména v severním předpolí zámku, kde postupně přechází ve volný les. V letech 1972-1978 byl park přeťat dálničním mostem. V roce 1986 byl po rekonstrukci přemístěn do zámeckého parku v blízkosti dálničního mostu dřevěný most z Krásněvse.
Kostel svatého Mikuláše s věží a vyhlídkou
O původu stavby se toho moc neví, ale byla pravděpodobně dokončena ještě před rokem 1420. Kamenné zdi o půdorysu přibližně 10 x 10 metrů měly dole tloušťku 3 metry a směrem vzhůru se postupně ztenčovaly. Věž má výšku 64 metrů a je na ní umístěno šest zvonů. Čtyři největší – sv. Mikuláš, sv. Cyril a Metoděj, Panna Marie a sv. Josef byly vysvěceny roku 1969, když předchozí zvony padly za oběť druhé světové válce. Pouze dva nejmenší – sv. František z roku 1791 a umíráček (1706) přežily dvojí rekvizice v obou světových válkách.
Zajímavé jsou věžní hodiny původně z 16. století po výrazné změně podoby z roku 1949. S průměrem 420 cm mají tyto největší prosvětlený ciferník ve střední Evropě. Číslice jsou vysoké 53 cm, malá rafika má délku 170 cm, šířku 30 cm a váží 17 kg, zatímco velká rafika je dlouhá 250 cm, široká 25 cm a váží 23 kg.
Po vyjití 153 schodů na ochoz věže se Vám otevře nádherný pohled na celé město z ptačí perspektivy.
Mazané zdraví s Alpou
Po prohlídce města unaveným kloubům můžete prospět návštěvou podnikové prodejny firmy Alpa. Kromě tradiční francovky se můžete seznámit třeba s konopnými produkty jako Alpa Francovka konopí a Alpa konopný balzám. Prodejnu najdete nedaleko náměstí na Hornoměstské ulici 378 v pracovních dnech od 8.30 – 15.30 hod. mimo polední pauzu od 11.30 do 12.00 hod.
Foto zdroj: https://www.turistikavm.cz
Další informace najdete na Alpa.cz.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.